Keloğlan seyahatte

Keloğlan

 KELOĞLAN SEYAHATTE MASALI

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde develer tellalken, pireler berberken, babam balıkçıyken dedem demirciyken ,ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallarken; ülkenin birinde bir kasaba varmış. Bu kasabanın kenar mahallelerindeki bir kulübede, çok fakir bir keloğlan ile ihtiyar annesi yaşamakta imiş.

Keloğlan çok akıllı ve becerikli olmasına rağmen çalışmaktan hoşlanmazmış.Tembel tembel evde oturmayı, ne buldu ise yiyip, içip ve uyurmuş. Tembel mi tembel, saçsız ve de çok çirkin olduğu için herkes ona keloğlan dermiş. Keloğlanın ihtiyar annesi ise el çamaşırı yıkar, hem kendini, hem de tembel keloğlanı beslemeğe çalışır, zorluklar içinde geçindirirmiş.

 Nasılsa Keloğlanın canı çarşıya çıkıp dolaşmak istemiş. Bir de bakmış ki, uzakta bir kalabalık var. Kalabalığın ortasında bir adam bağıra bağıra bir şeyler söylüyor. Kalabalıktaki insanlarda onu dinlermiş. Bizim Keloğlanda kalabalığa karışmış. Bakmış adamın biri bir şeyler anlatıyor herkeste onu pür dikkat dinliyor. Bu adam meğer şehrin tellallarından biriymiş. Tellal :’Ağır bir iş için bir adama ihtiyaç vardır. Bu işi görecek adama yüz altın verilecektir. Talip olacak kimse varsa ortaya çıksın’ demiş….

Keloğlan etrafta toplanan kalabalıktan ses seda çıkmadığını görünce ve bu işin sonunda yüz de altın verileceğini öğrenince tellala:

Keloğlan:’Bu işi ben yaparım, yalnız bu yapılacak işi hemen bana söyle,’ demiş. Tellal Keloğlanı şöyle bir süzdükten sonra, gözü tutmamış olacak ki:

Tellal:’ Oğlum, sen bu işi yapamazsın, iş çok zordur. Bunu ancak akıllı, becerikli ve cesur adamlar başarabilir. Ben bunları sende göremiyorum ’demiş ‘.

  Keloğlan: ‘Ummadığın taş baş yarar. Ben bu işi başarırım ‘ demiş. Etrafta toplanan kalabalıktan alaylı gülüşmeler yükselmiş. Bu sırada tellal onun  fakir haline acıyarak:

Tellal: ‘Pekala oğlum…Madem ki kendine güveniyorsun sana şimdi yapacağın işi tarif edeyim…Uzak bir ülkeden mal getirmeye gidilecek… Yolculuk at sırtında olacak, ama sen bu yolculuğa katlanabilecek misin?.. ‘diye sorumuş.

Keloğlan: ‘Ben yaparım dediğim her şeyi yaparım. Başarırım’ demiş.

  Tellal: ‘Madem ki bu kadar güvenin var, bende sana bu işi veriyorum…Paranı şimdi mi, yoksa dönüşte mi istersin?’ demiş.

 Keloğlan : ‘Şimdi verinde birazı yanımda bulunsun, geri kalanını anneme harçlık bırakırım’ diye tellalla anlaşmış.  Keloğlan sevinçle annesine koşarak gitmiş olanları anlatmış.  Yanındaki parayı annesine bırakmış. Sonrada annesinin elini öpüp toplanma yerine gitmiş. Toplanma yerine gelince  Keloğlan,  kafilenin kendisini beklemekte olduğunu görmüş. Kafile başkanı Keloğlana hazır olup olmadığını sormuş. Keloğlan ‘hazırım’ diyince  küçük kafileyi yola çıkarmış. Hemen atlara binerek yola çıkmışlar…

İki gün durup dinlenmeden yol gitmişler. Üçüncü gün Keloğlanın at sırtındaki yolculuktan  etmekten perişan olmuş her yeri ağrımaya başlamış. Ama verdiği sözü ve aldığı parayı düşünerek sabırla yola devam etmiş. Akşam yaklaşırken kafile başkanı mola için kervanı durdurmuş. Keloğlan biraz dinleneceği için sevinmiş. Ama bu sevinci çok sürmemiş. Atlar bağlandıktan sonra kafile başkanı  Keloğlana;

Kafile Başkanı: ‘ Keloğlan, şurada bir kuyu görüyorsun…?’

Keloğlan: ‘Evet, ‘demiş.

 Keloğlan:’ Sen den o kuyuya inmeni istiyorum ‘ demiş. ‘  Korkmazsın değil mi?…’ diye de sormuş. Keloğlan kuyunun yanına gitmiş ve  bir sağına, bir soluna ve eğilip içine bakmış ve  kafile başkanına ;

 Keloğlan: (korkusunu iliklerinde hissederken ‘)Ne var bunda korkacak, elbette inerim ‘Demiş. Keloğlan korksa bile korktuğunu belli etmemeye çalışarak kuyuya inme hazırlanmış. Etrafını saran yol arkadaşları Keloğlan’ın beline kalın bir ip bağlamış, kuyuya sarkıtmışlar. Keloğlan kuyunun yarısına gelince sağ tarafında karanlıkta aniden bir kapı açılmış. Adamın biri Keloğlan’ı kucakladığı gibi bu kapıdan içeri çekmesin mi?…

Anonim.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s