KEDİ İLE TİLKİ

Kedi ile Tilki

KEDİ İLE TİLKİ

Uzun zaman önce ülkenin birinde kedi ile tilki yol arkadaşı olmuşlar düşmüşler hac yoluna. Cennet menet umurlarına değil!  maksat hac mac değil ! Tanrıdan haçlık almakmış. Gitmişler gitmişler. yolda önlerine çıkan tavuk mavuk ,horoz ; peynir aşırmışlar .Keyiflerine diyecek yokmuş.

 Hac yolu bu git git bitmez. Bizimkiler sıkılmaya başlamışlar .Bu sefer akıllarına kavga etmek düşmüş. Ne de olsa harekette bereket vardır.  ‘ Kavga iyi şeydir kızıştırır. Kavga olmazsa uyku gelir  ‘ demişler.

 İki hacıda  bağrışa bağrışa sövüşmeye başlamışlar. Başlamışlar başlamasınada bakmışlar ses mes kalmayacak bundan vazgeçmişler. Başlamışlar konu komşu çekiştirmeye. O da bitince;

 Tilki: ‘Sen kendini pek akılı sanıyorsun ama bendeki kurnazlık sende var mı? Ben sıkıştın mı yüz oyun çıkarırım ‘ demiş.

 Kedi: ‘ Bak bende sende ki gibi yüz oyun olmaz . Bende tek bir oyun var oda senin yüz oyuna denk ‘ demiş.

Tilki bu sözlere dayanır mı? Tekrar kavgaya başlamışlar. Sen böylesin ben böyleyim diye kavga ederken bir de bakmışlar köpekler gelmiş.  Eee kavgaları ta nerelerden duyulmuş.

Kedi: ‘ Hadi bakalım göster şimdi marifetini ‘ demiş kedi ve demesiyle bir ağacın en tepesine çıkmış. ‘

 Tilki ise öylece kala kalmış. Neden sonra hızla kaçmaya başlamış. Saklanmış olmamış burnu sağlam olan köpekler bulmuşlar . Koşmuş bakmış hızlı koşan köpekler yakalayacaklar . Atlatayım demiş oda olmamış. Bizim ki can havliyle kaçarken  birden karşısına iki tazı çıkıp üstüne atlamasın mı !

 Çok tarakta bezin varsa onu mu bunu mu yapıyım derken bir gün bakmışsın yakayı kaptırmışsın. Çok numara bilmek değil bir numarayı iyi bilmek marifet.

J. de La Fontaine.

Değerlendirme: 1 / 5.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s