HAYAT ENGEL TANIMAZ – ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU

çÇirkin Ördek Yavrusu

ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU  

Günlerden bir gün ülkelerden bir ülke;

 Bu ülkede çok güzel bir günmüş anne ördek kuluçkada yumurtalarının dünyaya gelmesini bekliyormuş. Bu yumurtalardan biri daha büyükmüş. Ama anne onu da gözünden sakınıp sıcak tutuyormuş.

 Günler mutluluk içinde geçmiş ve yumurtalar çatlamaya başlamış. En büyük yumurta hariç hepsinden yavrular çıkmış. Anne ördek çok mutlu olmuş. Artık yavrularına kavuştuğunu düşünürken  bir de bakmış en büyük yumurtadan yavru çıkmamış. Oda yavrusu çıksın diye beklemeye başlamış. Günler geçmiş ama bir türlü yavrusu yumurtadan çıkmıyormuş anne ördek sabırsızlana dursun sonunda yavru doğmuş ve birde bakmış bu yavru diğer yavrulardan farklı . ‘ Bu benim yavrum olamaz. Diğer yavrularıma benzemiyor ‘ demiş. Kardeşleri de bu yavru ona benzemiyor diye istememişler. Yavru dünyaya gelir gelmez yalnız kalmış. Ne kadar çabalasa da annesi de kardeşleri de onu yanlarında istememiş. Annesi diğer yavrularını kucaklamış, sevmiş beslemiş, yüzmeyi öğretmiş ama çirkin yavrusunu istememiş yanına almamış. Hepsi ondan kaçar olmuş. Sonunda kardeşleri onunla dalga geçmeye başlamışlar.

 Günlerden bir gün Çirkin ördek yavru buna dayanamamış ve annesi ve kardeşleri uyanmadan evden kaçmış.

 Çirkin ördek yavrusu dolaştı dolaştı kendine yaşayacak bir yer aradı durdu. Kendine benzeyen birini aramış. Bir çok şey görmüş. Bir çokta kuş görmüş ama bu kuşlar ona hiç benzemiyorlarmış. Kuşlar çok güzelmiş kendisi ise çok çirkinmiş. Her göl kenarına gidip kendinin çok çirkin olduğunu görüp üzüntüsü artıyormuş. Bütün tanıştığı canlılarda onun çirkinliğini görüp yanından gidiyorlarmış.

 Bir gün gene göl kenarında kendini izleyip ağlarken birde bakmış yaban ördekleri geliyorlar. Onlar süzülerek göle de yüzelerken çirkin ördek yavrusu onların güzelliğini görmüş. Tam onlarla tanışıp arkadaş olmak isterken birden  avcı ve köpeği çıka gelmiş. Avcının elinde kocaman tüfeği varmış. Köpeği havlayarak onu göle getirmiş. Avcıda gölde yüzen ördekleri görünce hemen tüfeğini kullanıp ördekleri vurmuş. Çirkin ördek ise korkuyla sazların arasına saklanıp tir titrerken  avcı bütün ördekleri avlamış. Bu sırada avcının köpeği çirkin ördeğin kokusun alıp havlayarak sazların arasına onu bulmuş ama birde bakmış çok çirkin bir şey hemen kaçıp gitmiş. Böylece Çirkin ördek yavrusu avcı ve onun köpeğinden kurtulmuş. Çirkin ördek yavrusu sevinsin mi üzülsün mü bilemeden kaçıp gitmiş. Ölen ördeklere de çok üzülmüş.

 Çirkin ördek yavrusu düşünmüş taşınmış ve bir karar vermiş. ‘ Biliyorum bu dünyada bana benzeyen birileri var . Ben bir gün onları bulacağım ve onlarda beni sevecekler  ‘ diye düşünmüş.

 Çirkin ördek yavrusu günlerce kendine benzeyen birilerini bulmak için yürümüş durmuş sonunda çok yorulmuş aç ve susuz kalmış. Hava da çok soğukmuş. Günlerdir yürümesine rağmen kimseyle de karşılaşmamış. Çok yalnız, aç, susuz ve üzgünken oturmuş ağlıyormuş.

  Ormanda odun kesmeye gelen oduncu yanında çocuklarını da getirmiş. Çocuklar ormanda oynarken birden bir köşede ağlayan çirkin ördek yavrusunu görmüşler. Ördek yavrusu  insanları görünce çok korkmuş ama çocuklar onu çok sevmişler. Önce onu sevmiş okşamışlar. Korkmasın diye ona yemek vermişler. Sonrada sarıp sarmalamışlar ve çok ama çok sevmişler. ‘Sen ne tatlı bir ördeksin. Sen ne sevimlisin ‘diye sevip yanlarına almışlar.  Babalarına bir sürü dil döküp baka bilmek içi izin almışlar. Oduncuda ördek yavrusunun haline üzülüp çocuklarına izin vermiş. Hep beraber eve gelmişler. Çirkin yavrusunu ısıtıp çok sevmişler. Çirkin ördek yavrusu artık çok mutluymuş ve ailesini çok seviyorum. Ailesi de onu seviyorlarmış.

 Çocuklar çok seven çirkin ördek yavrusunu tek sevmeyen evin kedisi Tekirmiş. Tekirin çirkin ördek yavrusu eve geldiği gün keyfi kaçmış.  Çirkin ördek yavrusu geldi geleli huzur kaçan, sevgisi ve ilgisi eksilen ; Tekir eskisi gibi sadece onu sevsin isteyen tekir sonunda bir plan yapıp çirkin ördek yavrusundan kurtulmaya karar vermiş. Sonunda da planın yapmış ve günlerden bir gün çirkin ördek yavrusu her şeyden habersiz uyurken Tekir süt dolu kovayı devirmiş ve suçu Çirkin ördek yavrusunun üstüne atmış. Bunu gören evin annesi Çirkin ördek yavrusunu evde istememiş. Ama çocuklar Çirkin ördek yavrusunu çok sevdikleri için bırakmak istememişler. Annelerine babalarına yalvarmışlar ama onları ikna edememişler. Sonunda Çirkin ördek yavrusu evden atılmış.

 Çirkin ördek yavrusu yine çaresiz , kimsesiz ve yapa yalnız kalmış. Günlerce ormanda dolaşmış durmuş. Kendine bir arkadaş , bir dost yada kendine benzeyen birilerini aramış. Günler günler sonra Çirkin ördek yavrusu göl kenarına gelmiş . Bakmış bu göl de yüzen çok güzel kuşlar var. Bakmış ve kuşlara hayran kalmış. Kuşların,  bembeyaz tüyleri çok güzel incecik boyunları varmış. Bu kuşlar  çok kibar , zarif ve güzellermiş.

 Çirkin ördek yavrusu onları izlemeye doyamamış. Sonunda biraz su içip dinlemek için gölün kenarına gelmeye karar vermiş. Ama göle giderken ‘bu güzel kuşlar benim çirkinliğimi görünce benden kaçacaklar’ diye düşünüyormuş.

 Gölün kenarın da onlara bakmış onlarda ona bakmışlar ama kaçmamışlar Çirkin ördek yavrusu buna çok sevinip hemen su içmek için suya eğilmiş birde bakmış bembeyaz tüyleri varmış. O eski çirkinden eser kalmamış. Üstelik göldeki kuşlar gibi bembeyaz incecik bir boynu varmış. Onlara benzediğini anlayan çirkin ördek yavrusu gerçek ailesinin onlar anlamış ve yanlarına gitmiş. Onlarda onu hemen içlerine alıp ailelerine kabul etmişler. Onu çok sevmişler ve bir an olsun yanlarından ayrılmamışlar. Ona dost arkadaş, aile olmuşlar.

 Çirkin ördek yavrusu kendinin bir kuğu yavrusu anladığı andan sonra çok mutlu yaşamış. O ormandaki bütün canlılar onu ve ailesini hayranlıkla izlemişler.

Çirkin Ördek Yavrusu

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s