FIKRALAR Nasrettin hoca fıkraları

Nasrettin Hoca

              PALAVRACI

 Bir gün Nasrettin Hoca çarşıda gezerken palavracının biri başına topladığı üç beş cahile karşı övünüp duruyormuş. Bu durumdan rahatsız olan Nasrettin Hoca adamı dinlemeye başlamış.

 Palavracı ‘ Ben güçlü ve maharetli bir adamım. Ben Halep te iken altmış arşın uzaklığa atlamış bir kimseyim!’ Demiş.

 Etrafındakilerde ‘ Ooo nasıl atladın .Pek güçlüymüşsün ‘ diyerek  adama inanmasınlar mı!

NASRETTİN HOCA VE KARIŞIK AYAKLAR

Bir zamanlar günlerden bir gün Nasrettin hoca köyünde herkes tarlasının başında çalışıyormuş. Nasrettin Hoca da kendi tarlada saban sürüyormuş.

 BU sırada çocuklarda nehir kenarında oyun oynuyor . Aileleri tarlada çalışırken bir arada oyunlar oynuyorlarmış. Şen kahkahaları yeri göğü şenlendirirlermiş.

 Oyun oynamaktan yorulan çocuklar  nehir kenarında oturmuş ayaklarını uzatmış ağaç dallarını kendilerine olta yapmış balık avlıyorlarmış. Keyiflerine diyecek olmayan bu çocuklar eğlenirlerken bizim Nasrettin Hoca saban yapmaktan yorgun düşmüş dinlenmek ve serin serin su içmek için dere kenarına gelmiş. Bakmış çocuklar oyunlar oynuyorlar bu hallerinden çok memnun olmuş .

 Çocuklar Nasrettin Hocayı görünce akıllarına bir muziplik gelmiş. Nasrettin Hoca yanlarına gelince bağırıp çağırmaya başlamışlar. Nasrettin Hoca da çocukların bir oyun peşinde olduğunu anlamış anlamasına da gene de sormuş’ Ne oldu çocuklar ? Ne diye bağırıp çağırıyorsunuz?’ demiş.

 Çocuklar ağlamaklı: ‘ Sorma Hocam , suyu içinde ayaklarımız karıştı. Ne yapsak ayaklarımız bulamıyoruz. Hocam bize yardım eder misin ? ‘ demişler.

 Hoca  gülümsemiş ‘ Siz hiç tasalanmayın çocuklar ben size şimdi yardım edeceğim ‘ demiş. ‘ Sizin ayaklarınızı nasıl yapsak ta bulsak’ demiş ve biraz düşünüp çocukların gizli gizli gülüşmeleri arasında ‘ aa ben bir yol buldum. Siz hiç merak etmeyin size yardım edeceğim demiş ve elinde ki sopayı çocukların ayaklarının olduğu yere dereye doğru vurmuş. Ayakları acıyan çocuklar can acısı ile hemen kaçmaya başlamışlar .

 Onlar kaçarken Nasrettin Hoca arkalarından gülmekteymiş: ‘ Nereye çocuklar ? Bir teşekkür etmek yok mu. Karışan ayaklarınızı bulmanıza ardım ettim ‘ demiş.

Değerlendirme: 1 / 5.
NASRETTİN HOCA

                   CENAZE NAMAZI

Nasrettin hoca , Timur ve askerlerini kıyıcılığından söz ediyor , cezalarını bulacaklar diyerek insanlara moral  vermeye çalışıyormuş. Derviş kılığında biri , ‘onlar o kadar kötü insanlar değildir ‘ der. Adamadan kuşkulanan Hoca sormaya başlar : ‘ erenler neredesin? Maveraün nehri’ denim’ Adınız nedir’ ‘ Timur’’ Hükümdarlığınızda var mı?’  var’ ‘ yanındakilere dönen Hoca Şöyel söylemiş ‘ Er kişi niyetine buyurun cenaze namazına!…

                   Anonim.

Konuşan Kuş

                      KONUŞAN KUŞ

Küçük bir kuşun on beş altına satıldığını gören Nasrettin Hoca hindisini tutuğu gibi pazara götürmüş başlamış bağırmaya Yirmi altına satılık hindi! Pazardakiler ‘ Hocam bir hindi yirmi altın etiği nerede görülmüş? demişler. Hoca ‘ Ne olmuş ki? Bir kuş on beş altına satılıyor ‘ demiş. Pazardakiler ‘ Ama o kuş konuşuyor demişler. . Hocada bu sözlere kızıp ‘ O konuşursa buda düşünür’ demiş.

Anonim.