KARA BUĞDAY DÜNYA MASALLARI

                  DÜNYA MASALLARI                  

 KARA BUGDAY

 Bir fırtına sonrası kara buğday tarlasından geçenler bu masalı bilir.

 Kara buğday tarlaları kavrulmuş gibi görünür gelelim masalımıza.

 Zamanın birinde yaşlı söğüdün önünde bir kara buğday tarlası varmış. Çok kibirli  herkese yüksekten bakan kara buğday başını hiç eğmezmiş. Günün birinde kara buğday söğüt ağacına ;

‘  Ben buğday başaklarından daha güzelim. Benim çiçeklerim elma ağacının çiçeklerinden bile güzel. Çiçeklerime herkes bayılıyor. Benden daha güzeli yok . Söğüt ağacı benden daha güzeli var mı ? diye sormuş.

 Yaşlı söğüt ağacı ağır ağır başını sallayarak ; ‘ var var . ‘ demiş. Aradan zaman geçmiş , havalar bozulmuş mevsimler değişmiş ve fırtınalar başlamış. Fırtınanın geldiğini gören bütün çiçekler , ağaçlar ve bitkiler boynunu eğerken , kibirli kara buğday başını eğmemiş. Bütün bitkiler başını eğip kendisini korumasını söylese de kara buğday onları duymazlıktan gelmiş ve başını dik tutmaya devam etmiş. Fırtına gelmiş ve geçmiş.

 Fırtına  ve rüzgarlar geçince doğa da sessizlik hakim olmuş. Her taraf sakinleşip güzelleşirken fırtınada boynunu bükmeyen kara buğday yangından çıkmışa dönüşmüş. O güzelliginden eser kalmamış. Simsiyah işe yaramaz cansız bir ota dönüşmüş.

 Onu bu halini gören bütün bitkiler , çiçekler ağaçlar çok üzülmüşler.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s