ağustos böceği ile karınca

DÜNYA MASALLARI

AĞUSTOS BÖCEĞİ İLE KARINCA

 Zamanın birinde bir orman ülkesinde yaşayan iki komşu varmış. Komşulardan biri küçük karınca diğeri ağustos böceğiymiş.

 Mevsimlerden yazmış. Ağustos böceği bir ağacın altında saz çalar şarkı söylermiş. Herkes onun müzikleri ile eğlenirken oda hayatından çok memnunmuş. Gülüp eğleniyormuş.

  Bu sırada küçük karınca ise gece gündüz çalışıp çabalıyor  kış için hazırlık yapıyormuş.

  Karınca kan ter içinde kışı rahat geçire bilmek için çalışıp çabalarken bizim tembel  ağustos böceği sadece  günün geçirirmiş.

  Gene günlerden bir gün ayardan ağustosmuş karınca yorgun argın sırtında evine odun taşırken bakmış komşusu ağustos böceği bir ağaç dalında oturmuş sazını çalıp şarkı söylemekte. Dayanamamış ‘ Komşu ne yapıyorsun?’ demiş.

 Ağustos böceği gülerek ‘ Ne yapıyım komşum yazın tadını çıkarıyorum’ demiş.

 Karınca ‘ Komşu yaz güzeldir ama unutma yazın sonrası kıştır. Kış gelince ne yiyip içeceksin. Kış için hazırlık yapmalısın ‘ demiş.   

 Ağustos böceği gülmeye başlamış ‘ gerek yok komşum bak her şey var’ demiş.

 Karınca ‘ Sen bilirsin komşum ancak aylardan Ağustos arkası kış bence kışı düşünmeye başlamanın zamanı geldi ‘ demiş ve evinin yolunu tutmuş.

 Ağustos böceği ise karıncanın arkasından gülmüş ve sazını çalıp eğlenmeye devam etmiş.

 Günler ve aylar geçmiş kış gelmiş çatmış. Ağustos böceği bir bakmış hava çok soğuk ağaçlar kurumuş . Herkes evlerine çekilmiş. Sıcacık bacası tüten evlerinde yaşayıp gidiyorlar .Ağustos böceği soğuktan kaçıp evine sığınmış’ sobamı yakar ısınırım diye düşünmüş bakmış hiçbir şey yok. Belki bir şey yersem ısınırım karnımda acıkmıştı ‘ demiş. Bakmış evde yiyecek hiçbir şey yok. Tembel ağustos böceği  bakmış çare yok soğuk evinde oturmaya başlamış.

 Zaman geçmiş. Ağustos böceği soğuğa ve açlığa dayanamaz duruma gelince aklına komşusu karınca gelmiş. Hemen koşusunun kapısını çalmış.

 Karınca kış günü kapısını kim çalıyor diye düşünmüş. Kapıyı açmış birde bakmış perişan halde Ağustos böceği ‘ Komşum bir şey mi oldu. Bu kış gününde bu ne hal’ demiş.

 Ağustos böceği perişan halde ‘ Komşum evde hiçbir şey bulamadım senden yiyecek bir şeyler isteyecektim. Ağustos ta çalışır öderim ‘ demiş.

 Karınca düşünceli komşusuna bakmış ‘ Komşum ,neden yiyecek hiçbir şeyin yok. Bütün yaz sen ne yaptın? ‘ demiş.

Ağustos böceği yaz boyu tembellik yaptım diyememiş. Utanmış mahcup halde  ‘  Şeey ben bütün yaz şarkı söyledim saz çaldım’ demiş.

 Karınca sinirli ‘ Sen tenbelik yaparsan bende kış için çalıştım durdum. Ben sana kış gelecek demedim mi ? . Sen kış için hazırlık yapmadın mı?‘ demiş.  

 Ağustos böceği daha çok utanıp sıkılarak ‘ Ben kış için hazırlık yapmadım ama sen bana yiyecek verirsen ben sana ağustosta geri vereceğim ‘ demiş.

 Karınca daha çok kızmış ‘ Madem hazırlık yapmadın. Yaptığına katlanacaksın. Madem şarkı söyleyerek yazı geçirdin. Kışı da şarkı söyleyerek geçir ‘ demiş.

 Ağustos böceği yaptığı hatayla öyle kala kalmış.    

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s