LAFONTEN MASALLARI – ASLAN İLE TAVŞAN

    ASLAN İLE TAVŞAN MASALI

Bundan çok yıllar önce büyük bir ormanda yaşamakta olan zalim bir aslan varmış ve karşısına çıkan herkesi zalimliği ile korkuturmuş. Bu yüzden kimse ona yanaşmaya cesaret edemezmiş. Ormandaki tüm canlılar aslanın bu zalimce davranışlarından nasıl kurtulacaklarını düşünür olmuşlar ve bu sorunu çözmek için bir karara varmışlar. Aldıkları bu kararı aslana bildirmek üzere tüm orman sakinleri hep birlikte yola koyulmuşlar.

Aslanın yanına vardıklarında “Çok kıymetli yüce efendimiz, biz orman sakinleri olarak aramızda bir karar aldık ve bu kararımızı size bildirmek için buraya geldik. Bundan böyle siz avlanmak için yorulmayın efendim, acıktığınız zaman bize söyleyin biz kendi aramızda kura çekerek birisini size sunarız.” demişler.


Tabi ormanların kralı aslan artık avlanmak zorunda kalmayacağından alınan bu karardan çok hoşnut olmuş. Bundan sonraki günlerde aslan her acıktığında, orman sakinleri aralarında kura çekmişler ve kurada ismi çıkan hayvan kendini aslana sunmuş. Günler bu şekilde devam ederken bir gün sıra küçük tavşana gelmiş.


Fakat küçük tavşanın aslanın yemeği olmaya hiç niyeti yokmuş. Bir türlü aslanın yanına gitmemiş, Düşünmüş düşünmüş ve sonunda aklına bir fikir gelmiş. Hemen aslanın yanına gitmiş. Tavşanı gören aslan kükremiş ve tavşana, “Neden bu kadar geciktin söyle bakalım, açlıktan neredeyse ölecektim.” demiş.
Tavşan ise hemen yanıt vermiş:

Efendim ben sabahın çok erken saatlerinde yola çıktım çıkmasına da yolda gelirken karşıma bir aslan çıktı. Kurtulmak için yanımdaki arkadaşımı aslana verdim ve kaçtım. Doğruyu söylemek gerekirse o aslan hakkınızda çok kötü şeyler söyledi.


Aslan duyduklarına çok ama çok sinirlenmiş ve “hemen beni o kendini bilmez aslanın yanına götür.” demiş. Tavşan aslanı öteki aslanı gördüğünü söylediği kuyunun yanına getirmiş. İşte demiş tavşan, hakkınızda kötü konşan aslan bu kuyunun içinde. Aslan kuyunun içine bakmış ve suyun yüzeyinde kendi yansımasını görmüş. Bu yansımayı diğer aslan sanıp hiç düşünmeden suya atlamış ve boğulmuş.


Tavşanın bu kurnaz planı sayesinde hem tavşan hem de ormandaki geriye kalan tüm orman sakinleri aslandan kurtulmuş.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s