şehir faresi ile tarla faresi masallı – lafonten masalları

şehir faresi tarla faresi

LAFONTEN MASALLARI

     ŞEHİR FARESİ İLE TARLA FARESİ MASALI

Küçük bir tarlada, yardımlaşmayı ve arkadaşlığı çok seven bir tarla faresi yaşarmış. Tarla faresinin ise en yakın arkadaşı şehirde yaşarmış. Bir gün tarla faresi her şeyden çok sıkılmış. Her sabah kalktığında selam verdiği arkadaşları aynı, yediği yemekler aynı, gördüğü her şey aynıymış ve bu durumdan çok sıkılmış.


Tarla faresinin aklına şehirde faresi arkadaşı gelmiş. Onu ziyaret gitmeye karar vermiş ve koyulmuş yola. Zorlukları aşarak kalabalık şehirde yaşayan arkadaşının yanına gelmiş. Beklediği şey, farklı arkadaşlar, eğlenceli ve tehlike bulunmayan yerlermiş. Oysa gördükleri hayallerine uymamış. Daha arkadaşı ile karşılaştığı ilk anlarda kalabalıkta ezilme tehlikesi yaşamış arabalardan kaçmışlar. Yiyecek yemekleri bulamamışlar, buldukları yiyecekler ise oldukça kirli şeylermiş.


Bu duruma çok üzülen tarla faresi, en yakın arkadaşı şehir faresini kendi yaşadığı yere davet etmiş ve birlikte yola koyulmuşlar. Tarlaya vardıklarında artık tarla faresi etrafa daha farklı bakmaya başlamış. Yediği yiyecekler, bulunduğu ortamlar, değer verdiği arkadaşları artık çok daha anlam kazanmış  gözünde. Şehir faresi olan arkadaşıyla yemek yemişler, arkadaşlarıyla zaman geçirmişler ve oldukça güzel zaman geçirmişler.


Daha sonra şehir faresi, kendi yaşam alanının ve düzeninin ayrı olduğunu, canlıların ait oldukları yerlerde bulunmaları gerektiğini, alışılan düzenin canlılara konforlu ve rahat geldiğini söylemiş. Aynı görüşlere sahip olan tarla faresi, şehir faresi arkadaşını uğurlamış, artık uzaktan olsa da mektupla iletişime görüşmüşler. Bu olaylardan sonra her ikisi de huzurla hayatlarına devam etmişler.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s