Niymet

Nasrettin Hoca

        NASRETTİN HOCA FIKRASI

                     NİYMET

 Zamanın birinde Nasrettin Hoca yemiş içmiş hanım sofrayı kaldırmadan kalkıp düşmüş yolla.Biraz gitmiş bakmış komşusu kasaptan çıkıyor. Elli kolu doluymuş. Adamın yüzünde garip bir gülümseme yürümeye başlamış. Nasrettin hoca bunu görüp durur mu?

Nasrettin Hoca: ‘ Komşu komşu ne yapıyorsun elin kolun dolu taşımak zor olmuyor mu? ‘ demiş.

‘ Ne yapıyım hocam eve bir şeyler aldım’ demiş. Pek bir şey almışsın galiba misafiriniz var ? ‘ diye sormuş.

 Komşusu ‘ Yoo hocam ben ve hanım varız sofrada’ demiş. Hoca da ‘ Ah komşum hanımla kendinize kırk yılda bir mükemmel bir sofra kuralım ‘dediniz.

 ‘ Yok Hocam bizim her zaman ki soframız’ demiş. ‘ Ah çok yoruldum alacaklarımı alayımda gidiyim ‘ demiş. ‘ Şu benim bacaklar çok ağrıyor. Birde çok çabuk yoruluyorum. Nedendir bilmeme hocam ‘ demiş.

 Hoca da tatlı tatlı gülüp’ Ah koşum bu gövde bu yükü nasıl taşısın bu ellerindekileri bir azdan mideye inecek eh bu kollarının zor taşıdığı yükü miden ve bacakların nasıl taşısın. O sebepten erken yoruluyorsundur ‘ demiş.

Komşu’ eh Hocam ya sana ne demeli senin göbekte pek küçük değil’ demiş.

 Nasrettin Hoca durur mu ‘ Ah komşum sorma benim hanım yaptım yemesen dökülür dedi. Yemesem dökülecek nimet ziyan olsun da günaha mı gireyim dedim. Nimeti yedim ‘ demiş. Komşusu bakmış Hocayla baş edemeyecek üstelik hoca haklı ne yapsın manav tezgahına baka baka evin yolunu tutmuş. Bizim Hoca durur mu komşusunun bıraktığı alışverişi devam etmiş.

                          Mavi İlkay Masal

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s