kartala özenen karga

Kartala Özenen Karga

KARTALA ÖZENEN KARGA

 Bir zamanlar uzak bir ülkede bir karga yaşarmış. Karga dağ taş demeden dolaşır dururmuş.

 Gökyüzü aydınlıkken bir çoban sürüsünü dağ bayır otlatırken kargada onları yüksek bir dağın tepesinden izliyormuş. Bu sırada bir kartal yükseklerden süzülerek gelmiş .

 Kartal Önce sürünün etrafında dolaşmış dolaşmış sonrada  sürüye doğru süzülüp bir tane koyunu kaptığı gibi o güçlü pençelerinde koyunu alıp gitmiş.

 Karga olanları görünce düşünmüş’ bende bir kuşum oda bir kuş . O bir koyunu alıp gidiyorsa bende alıp gider bir güzel karnımı doyururum.’ Diye düşünmüş. Sonra da Kartalın  yaptığı gibi sürüye doğru uçmuş ve bir koyunu pençeleriyle kavramış. Ama koyun öyle büyük ve öyle ağırmış ki bir türlü koyunu kaldıramamış. Bu sırada çobanda karga ya bakıyormuş.
Çoban: ‘ bu karga ne yapmaya çalışıyor’ derken. Karga bakmış koyunu taşıması mümkün değil . Bırakıp gitmek istemiş ama bu seferde pençelerine koyunun tüyleri dolaşınca bir türlü kurtulamamış.

 Çoban gelip kargayı koyundan kurtarmış. Sonrada ayağını bağlayıp heybesine koymuş. Sonrada evin yolunu tutmuş. Evdekiler ‘ Bu kuş nedir ‘ diye sormuşlar. Çobanda gülerek ‘ Kendisini kartal zanneden karga ‘ demiş.

Jean de la Fontaine.

Değerlendirme: 1 / 5.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s