çamur kız

Çamur Kız

                TÜRK MASALLI    

ÇAMUR KIZ MASALLI

   Bir varmış bir yokmuş;

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde deve tellal iken pire berber iken memleketin birinde orta yaşlı bir kadın yaşarmış.

 BU kadının başını sokacak bir evi ömrünü rahatça sürdürecek parası varmış. Ama o ölünce malını bırakacağı bir evladı yokmuş. Kadın her sabah kalktığında bunu düşünür her akşam uyumadan ‘ ah keşke bir çocuğum olsaydı da şurada yanı başımda otursaydı ‘ der dururmuş.

 Günlerden bir gün  bakmış çocuklar dışarda çamurla oynuyorlar. Bunu gören kadının kendine çamurdan bir çocuk yapmaya karar vermiş. Başlamış bahçedeki çamurları eve taşımaya. Çamuru yoğurmuş yoğurmuş sonrada ona küçük bir kız çocuğu yapmış. Bu kız çocuğuna kendi çocukluk elbiselerinden giydirip bir sandalyeye oturtmuş Sonrada her sabah kahvaltıda her öğlen ve akşam yemeğinde onun karşısına oturup ona derdini anlatmaya günün nasıl geçtiğini anlatmaya başlamış.

 Günler günler geçiyormuş ve kadın halinden çok mutluymuş. Komşularının kapısını çalmaz olmuş. Komşuları gelince çamurdan kızını arka odaya saklıyormuş.

 Günleri artık daha güzelmiş ama artık küçük kızının büyüme vaktinin geldiğini düşünmüş. Hemen çamur hazırlamış küçük kızız büyütmüş ona güzel güzel elbiseler dikmiş. Yüzüne en güzel boyalarla süslemiş. Kız öyle güzel olmuş öyle güzel olmuş ki bakan bakmalara doyamazmış.

 Kadın anne kız gibi her gün kızla sohbet etmiş. Yanında oturup yemek yapmış. Berber yemek yemiş.

 Günler günler geçmiş bunu duyan insanlar onunla alay etmeye başlamış. Kadın kimseye dinlememiş evinden çıkmaz olmuş.

 Günlerden bir gün bir peri kadının evinin bahçesinde çiçekleri koklarken evden gelen güzel sözleri konuşmayı duyup pencereye yaklaşmış bir de bakmış. Yüzü güzel kendi güzel bir kız sandalyede oturuyor karşısında da annesi ona bir şeyler anlatıyor. Onları izlemiş izlemiş gitmiş.

 Her gün gelip kızın güzel yüzüne bakar olmuş. Bir gün kadın mutfağa girince pencereden içeri süzülüp güzel kıza ‘ sana aşık oldum . Benimle evlenir misin ‘ demiş. Bakmış kızdan ses yok çok üzülmüş ama vazgeçmemiş. Her gün gelip kıza evlenme teklif eder olmuş.    Artık pes etiği bir gün kadının kapısına gelen komşularıyla konuşmasını duymuş.

 Komşuları: ‘ Komşum yapma çamurdan kız olur mu? Bak gel bize gidelim. Gezelim pazara çarşıya gidelim açılırsın havan değişir’ demişler. Demişler demesine de kadına da gülmüşler.

  Kadın komşularına çok içerlemiş ‘ Ah çamurdan mamurdan o benim kızımdır dert ortağımdır. Beni dinlemesi bile kafidir ‘ diyip kapıyı kapatmış. Kızının karşısına oturup ağlamış: Ah be kızım çamurdan olacağına gerçek olaydın dert ortağım olup yanımda duraydın ‘ demiş.

 Bunu duyan peri kızın çamurdan olduğunu anlayıp kadını sevindirmeye karar vermiş.

 Zaman geçmiş kadın çamaşırları bahçeye asmaya çıkınca peri odaya süzülüp kızın yanına gelmiş. Sonrada kızın başından aşağı parıl parıl parlayan tozlar serpip ‘ Güzel kız gerçek bir peri Kızı olacaksın. Annenin kızı benimde eşim olacaksın  ‘ demiş.Sonrada tekrar pencere kenarına gizlenmiş.

 Bu sırada kadın çamaşırları asıp eve girmiş. Birden bire kız kalkıp ‘ annecim dur sana yardım edeyim. ‘ diyip kadının elindeki sepeti almış. Kadın şaşkın kala kalmış. Bakmış çamurdan kızı canlanmış yanı başında .

 Kadın : ‘ Benim güzel kızım sen nasıl oldu da canlandın. Yoksa ben düş mü görüyorum ‘ demiş.

 Kızda annesinin koluna girip onu oturtmuş kendi de yanına oturup annesinin elini tutmuş. Elleri sıcakmış. Güzel kızı kanlı canlı karşısındaymış.

 Güzel peri kızı: ‘ Annecim ben artık peri kızı oldum. Bir peri senin sesini duyup beni peri kızı yaptı. Ben o periyi de senide çok severim. Müsaaden olursa o periyle evlenip senin yanında yaşamak isterim ‘ demiş.

 Kadın sevincinden şaşkın ‘ Benim güzel kızım o peri yi bende tanımak isterim. Sen istedikten sonra hep beraber yaşar gideriz ‘demiş.

Bunu duyan peri ortaya çıkmış. Kadın bakmış tam kızına göre bir delikanlı. ‘ Bu iş tamam sen beni kızıma kavuşturdun bende sizi evlendireceğim demiş ama o daha bir şey yapmadan ‘ Siz bana kızınızı verdiniz. Ben kızınıza çok güzel bir düğün yapacağım. Sizinle de yaşarız ‘ demiş

 Peri kız ve peri el ele verip dev kazanları getirtip içlerini yemeklerle doldurmuşlar. Düğün alayı kurup hokkabazlara gösteriler yaptırmışlar. Açların doyurulduğu sofralar kurdurmuşlar. Üçüncü günün sonunda kavuşmuşlar.

 Komşular çamurdan kızın gerçek olduğuna mı şaşsınlar güzelliğine mi yoksa Evlendiği adamın yakışıklığına mı şaşırsınlar bilememişler.

O günden sonra kadın bir yanında kızı diğer yanında oğlu mutlu mesut yaşamış.

 Gökten üç elma düşmüş biri onların diğeri sizin diğeri de anlatanın başına… 

MAVİ İLKAY MASAL.

Değerlendirme: 1 / 5.

5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s