GULLİVER ‘İN GEZİLERİ

Gulliver’in gezileri

GULLİVER’İN GEZİLERİ

 Uzun zaman önce Gülliver adında bir adam yaşardı. Bu adam gemi kaptanlığı yapan bir doktordur. Bu adam seyahat etmeyi macera yaşamayı çok sever.

Her seyahat dönüşü ailesine küçük hediyeler alırmış. Gülliver evliymiş ve çocukları vardır.

 Gülliver bir gün gene bir seyahate çıkmış. Gülliver gemiyle seyahat ederken gemisi batar . Gülliver kendisini Lilliput adasında bululur. Bu adada cüceler yaşıyorlarmış. Cüceler bir gün bakmışlar sahile dev bir adam vurmuş. Bu adamdan çok korkarlar ve onu olduğu yere bağlamışlar. Gülliver uyandığını kendisini cüclerin yaşadığı bir adada esir olur.Bir süre öyle esir kalsada sonunda cüceleri kötü biri olmadığına ikna edip onlara yardım edip onlarla yaşar. Ülkeye bir gün düşmanlar saldırmış. Gülliver o zaman onlara yardım etmiş. Lilliputlar komşuları  Bleefescu larla yumurta kaynadıktan sonra nasıl kırılır konusunda anlaşamadıkları için ölümüne savaşmaktadırlar.Böylece kralın ve cücelerin güvenini kazanmış. Onlara yardım ederek uzun süre onlarla yaşar. Bir gün onu istemeyen devlet adamları onu düşman donanmasını onlara teslim etmediği için Gülliveri suçlayınca Gülliver ordan ayrılır ve evine döner.

 Ailesi Gülliveri uzun süre sonra görünce çok mutlu olurlar. Ama Gülliver evde bir süre kaldıktan sonra tekrar macera yaşamak için yolla çıkmış. Yollda rotalarını kaybederler  bir sürü macera yaşadıktan sonra kendisini Brobdingnag adındaki devler ülkesinde bulurlar. Devlere esir düşen Gülliver kötü günler geçirir .Küçük bir kızın oyuncağı bile olur. Devlerin esiri iken kafese konup panayırda sergilenmiş bile. Gülliver çaresiz günlerden sonra kaçmayı başarır . Evine dönünce çok mutlu olmur. Ama Gülliver başına gelenlere rağmen gezme , macera yaşama isteğinden vazgeçemez. Sonunda gemiyle yeni bir seyahatte çıkar ama bu seferdekorsanların saldırısına uğrar. Geminin tayfaları Güllivere oyun oynayıp onu bir kayığa koyup denize terk etederler. Gülliver zorluklarla mücadele ederken kendini uçan ada Laputa ve halkı yanında bulur. Onu yanlarına alıp misafir ederler. Laputada bilim adamları yaşıyorlardır. Laputa denizin üstünde uçarak seyahat eden bir adadır. Kendi aralarında özel bir dil konuşuyorlardır. Adada ki insanlar adadan aşağı merdiven sarkıtıp balık tutarak yaşıyorlardır. Gülliver onlarla yaşayıp dillerini öğrenmiş. Onlardan bir çok şey öğrenme fırsatı bulur. Bu insanlar müzik ve matematikle çok ilgililerdir. Üstlerine uymayan kıyafetler giyerler.Günlerden bir gün gelmiş Gülliverin eve dönme vakti gelmiş.

 Evine dönene Gülliver kısa süre sonra son seyahattin mutluluğu ile tekrar yolculuğa çıkmış. Bu seferde Konuşan Atların ülkesine gelir.Bu atlat Yahoo adı verilen insana benzeyen vahşilere hükmetmektedirler. Buradaki atlar çok bakımlı, çok medeni ve gururlu hayvanlardır. Gülliver onlarla anlaşmakta bir süre zorlanmış. Sonunda dillerini öğrenmiş.Onlarla yaşamaktan çok mutlu olmaya başlar ama atlar ülkesine dönmesi gerektiğini söyleyip onu bir gemiye bindirip gönderiler. Ama Gülliver eve dönmek istemez. İnsanlardan kendini uzak tutar. Gemini kaptanı ona eve dönmesi gerektiğini söyler.  

 Uzun süre sonra eve dönen babalarını gören çocuklar ona sık sıkı sarılırlar.Gülliver onlarla yaşamakta bir süre zorluk çeksede  ailesiyle mutlu güzel bir hayat yaşar. Yaşadığı maceralarıda hiç unutmaz. 

  Jonathan Swift.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s