GULLİVER ‘İN GEZİLERİ

Gulliver’in gezileri

GULLİVER’İN GEZİLERİ

 Uzun zaman önce Gülliver adında bir adam yaşardı. Bu adam gemi kaptanlığı yapan bir doktordur. Gulliver seyahat etmeyi macera yaşamayı çok sever.

Her seyahat dönüşü ailesine küçük hediyeler alırmış. Gülliver eşi ve çocukları vardı.

 Gülliver bir gün gene bir seyahate çıktı. Gemiyle seyahat ederken gemisi batarı . Gülliver kendisini Lilliput adasında buldu. Bu adada cüceler yaşıyorlardı. Cüceler bir gün bakmışlar sahile dev bir adam var. Bu adamdan çok korkarlar ve onu  bağlarlar. Gülliver uyandığını kendisini cücelerin yaşadığı bir adada esir bulur.Bir süre öyle esir kalsada sonunda cüceleri kötü biri olmadığına ikna edip onlara yardım edip onlarla yaşar. Ülkeye bir gün düşmanlar saldırır. Gülliver o zaman onlara yardım etmiş. Lilliputlar komşuları  Bleefescularla yumurta kaynadıktan sonra nasıl kırılır konusunda anlaşamadıkları için ölümüne savaşırlarken onlara yardım edince kralın ve cücelerin güvenini kazanır. Onlara yardım ederek uzun süre onlarla yaşar. Bir gün onu istemeyen devlet adamları onu düşman donanmasını onlara teslim etmediği için Gülliveri suçlayınca Gülliver oradan ayrılır ve evine döner.

 Ailesi Gülliveri uzun süre sonra görünce çok mutlu olurlar. Ama Gülliver evde bir süre kaldıktan sonra tekrar macera yaşamak için yolla çıkar. Yolda rotalarını kaybederler  bir sürü macera yaşadıktan sonra kendisini Brobdingnag adındaki devler ülkesinde bulur. Devlere esir düşen Gülliver kötü günler geçirir .Küçük bir kızın oyuncağı  olur. Devlerin esiri iken kafese konup panayırda sergilenir. Gülliver çaresiz günlerden sonra kaçmayı başarır . Evine dönünce çok mutlu olur. Ama Gülliver başına gelenlere rağmen gezme , macera yaşama isteğinden vazgeçemez. Sonunda gemiyle yeni bir seyahatte çıkar ama bu seferde korsanların saldırısına uğrar. Geminin tayfaları Güllivere oyun oynayıp onu bir kayığa koyup denize terk ederler. Gülliver zorluklarla mücadele ederken kendini uçan ada Laputa ve halkı yanında bulur. Onu yanlarına alıp misafir ederler. Laputada bilim adamları yaşıyorlardır. Laputa denizin üstünde uçarak seyahat eden bir adadır. Kendi aralarında özel bir dil konuşuyorlardır. Adada ki insanlar adadan aşağı merdiven sarkıtıp balık tutarak yaşıyorlardır. Gülliver onlarla yaşayıp dillerini öğrenir. Onlardan bir çok şey öğrenme fırsatı bulur. Bu insanlar müzik ve matematikle çok ilgililerdir. Üstlerine uymayan kıyafetler giyerler. Günlerden bir gün gelmiş Gülliverin eve dönme vakti gelmiş.

 Evine dönene Gülliver kısa süre sonra son seyahattin mutluluğu ile tekrar yolculuğa çıkmış. Bu seferde Konuşan Atların ülkesine gelir.Bu atlat Yahoo adı verilen insana benzeyen vahşilere hükmetmektedirler. Buradaki atlar çok bakımlı, çok medeni ve gururlu hayvanlardır. Gülliver onlarla anlaşmakta bir süre zorlanmış. Sonunda dillerini öğrenmiş.Onlarla yaşamaktan çok mutlu olmaya başlar ama atlar ülkesine dönmesi gerektiğini söyleyip onu bir gemiye bindirip gönderiler. Ama Gülliver eve dönmek istemez. İnsanlardan kendini uzak tutar. Gemini kaptanı ona eve dönmesi gerektiğini söyler.  

 Uzun süre sonra eve dönen babalarını gören çocuklar ona sık sıkı sarılırlar.Gülliver onlarla yaşamakta bir süre zorluk çeksede  ailesiyle mutlu güzel bir hayat yaşar. Yaşadığı maceralarıda hiç unutmaz. 

  Jonathan Swift.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s