KIRLANGIÇ VE KÜÇÜK KUŞLAR

KIRLANGIÇ VE KÜÇÜK KUŞLAR

Bir kırlangıç dünyayı geze dolaşa çok şeyler öğrenmiş. Kırlangıç önceden bilirmiş .Büyük küçük fırtınaları, gemiciler ondan alırlarmış haberleri.

 Bir gün bir yerde bir kırlangıç bakmış bir köylü tarlasına kenevir tohumu ekiyor. Kırlangıç orda yaşayan küçük uşları çağırmış.

 Kırlangıç: ‘ Bakın bu adam sizin kuyunuzu kazıyor. Bana göre hava hoş ben geçip giderim ama siz burada kalırsınız. Ektiği tohumlar sizin başınıza örülen çoraptır. Benden söylemesi o tohumlar sicim oldu mu siz başınıza gelecekleri düşünün ‘ demiş. ‘‘ Gelin dinleyin beni yiyin o tohumları.’ Demiş. Kırlangıcı kim dinler. Küçük kuşlar diledikleri yemi yemişler.

 Günler geçmiş kenevirler yeşil yeşil büyümüşler.

 Kırlangıç dayanamamış küçük kuşları tekrara uyarmış: ‘ Yeşil yaprakları yiyin .Onlar büyürse kendinizi yok bilin ‘ demiş. Bakmış dinlemiyorlar ‘ Bakın insanoğlu tarlasında buğdayları yetişe dursun gün gelir vakit bulur kuş avlamaya çıkar. İşte o gün kendinize bir yer bulup saklanın  ‘ demiş.

 Küçük kuşlar aldırış etmemişler. Ama kırlangıç dayanamamış: ‘ İnsanoğlu ava çıkınca yuvanızdan çıkmayın. Yada göç edin . Ama yapamazsınız .Siz küçüksünüz. Denizleri çölleri aşmalısınız. Küçüksünüz yapamazsınız. Yapacağınız tek şey duvar deliklerine saklanmak olmalı ‘ demiş.

 Küçük kuşlar iskeleyi dinlemeye dayanamayıp ötüşmeye başlamışlar. Sonunda kafesler küçük kuşlarla dolmuş.

 Jean de La Fontaine.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s