hayat engel tanımaz – uyuyan güzel masallı

uyuyan güzel

            UYUYAN GÜZEL MASALLI

  Bir varmış bir yokmuş zamanın birinde bir ülkede bir kral ve kraliçe yaşarmış.

 Bu ülkede periler ve insanlar beraber yaşarlarmış. Kral ve kraliçe çok ama çok mutlularmış tek eksikleri bir çocukları olmasını istiyorlarmış. Günlerden bir gün kral ve kraliçenin dünya güzeli bir kız çocuğu olmuş.

 Halk güzeller güzeli prenseslerinin gelişiyle çok mutlu olmuşlar. Kral ve kraliçe mutluluklarını paylaşmak ve prensesleri için iyi dilekleri duymak için herkesi saraylarına davet etmişler.

 Bu davete halk ve on iki peri katılmışlar. Güzeler güzeli prensesi gören herkes ona en güzel dileklerini sunmuşlar. Kral ve kraliçede kızlarının gelişiyle duydukları mutluluğu herkesle paylaşmışlar .

 Herkes çok mutluymuş ve çok eyleniyormuş. Çok güzel müzikler çalınıyormuş ve de çok güzel yemekler yenmiş sıra prensese hediyeler vermeye gelmiş. Halk prensese iyi dileklerini söyleyip perilerin hediyelerini vermelerini beklemeye başlamışlar.

 Periler prensesin etrafında toplanmışlar kral ve kraliçe de kızlarının yanından bir an olsun ayrılmazken İlk peri’ ben güzel prensesimize hediye olarak mutluluk veriyorum ‘demiş.

 İkinci peri ’ben de prensesimize güzellik veriyorum’ demiş.

 Üçüncü peri ‘ bende prensesimize hediye olarak mutluluk veriyorum’ demiş.

 Sonra dördüncü , beşinci ve on birinci peri gelmişler ve prensese bir sürü güzel hediye vermişler. Tam sonn peri hediyesini verecekken olanlar olmuş bu davete tek davet edilmeyen kötü peri gelmiş.

 Güzel güneşli hava kararmış, karar kara bulutlar güneşi kapatırken şimşekler çakmış, yıldırımlar düşmüş yer gök inlerken kötü peri ‘ Bu ülkede on üç peri vardır. Niçin bende davet edilmedim ‘ diye sormuş.

 Kral ‘ öyle mi olmuş ben sizin de davet edilmenizi söylemiştim. Bir hata olmuş buyurun sizde katılın’ demiş. Kralın emriyle hemen kötü periye de masada yer hazırlanmış ve ikramlıklarla tabağı bezenmiş. Kötü peri masaya yerini almak yerine prensesin yanına gelmiş. Herkesi bir korkudur almış kraliçe prensesi korumak için çare ararken kötü peri hemen hediyesini vermiş.

 Prenses ölecek. On beş yaşında genç bir kız olduğunda eline iğne batacak ve ölecek ‘ demiş ve ortadan kaybolmuş. Onun korkunç kahkahaları yeri göğü inletirken her yerde fırtına varmış. Ülke karanlıklara gömülmüş. Saraya korku ve acı çökerken birden on ikinci peri ortaya çıkıp ‘ prensesimizin hayatını kurtaramaya bilirim ama bu sihiri değiştire bilirim ‘ demiş.’ Prensesin eline iğne batınca ölmeyecek yüz yılık bir uykuya yatacak onunla beraber bütün ülkede uyuyacak . Bu süre sonuna kadar onu seven bir adam olursa ölmeyecek ‘ demiş. Ve sihirli asasını sallamış.  

 Birden güneş tekrar ortaya çıkmış kuşlar ötmeye tavuklar gıdaklamaya başlamış. Herkes son perini iyilik dolu hediyesiyle teselli olmuş. Kral ve kraliçe periye çok teşekkür etmişler.

 Kral ülke ki bütün iğneleri toplatıp yok ettirmiş.  O günden sonra kötü peri hiç görülmemiş. Bütün ülke , periler ve kral ile kraliçe bu olayı unutup kızları ile mutlu mesut yaşamaya başlamışlar. Günler öyle çabuk geçmiş ki bir andan prenses on beş yaşına girmiş. Kral ve kraliçe kızlarının doğum günü için hazırlık yaptırırken sarayda tatlı bir telaş varmış.

  Prenses neşe içinde sarayda dolaşıyormuş. Derken o güne kadar görmediği bir odayı fark etmiş. Kapısı altından tokmaklı olan odanın kilitli kapısını altın anahtarı açıp içeri girmiş ve girince çok garip bir şey görmüş. Yaşlı mı yaşlı bir kadın yuvarlak bir şeyi çevirip bir şeyler yapıyormuş. Dayanamamış ve yaşlı kadının yanına gitmiş. Yaşlı kadın ‘ gel güzel kız  hoş geldin gel misafirim ol ‘ demiş ve garip garip gülmüş. Prenses  Ben bu odayı şimdiye kadar hiç görmemiştim sizi de . Acaba siz burada ne yapıyorsunuz’ diye yaşlı kadına sorup garip garip bakmış.

 Yaşlı kadında Ben uzun süredir burada yaşarım. Ben burada ip yaparım . İstersen sana da göstere bilirim demiş.

 Prenses de bu garip aletin neye yaradığını öğrenmek istediği için kabul etmiş.

 Yaşlı kadın çıkrığın nasıl kullanıldığını anlatıp birazda göstermiş. Sonrada ‘ Sende denemek ister misin’ demiş. Prenses çıkrığı kullanmaya çalışırken olanlar olmuş ve iğnesi eline batmasıyla birlikte prenses derin bir uykuya dalmış. Onunla beraber bütün ülkede. Onlar uyurken kötü peri ülkeye gelen yolları ters yöne çevirmiş. Kimse prensesi bulmasın istemiş. O gider gitmez iyilik perisi gelmiş . Prensesi ve ülkeyi koruyacak bir sihir yapmış.

 Aradan neredeyse yüz yıl geçmiş. Bir çok prens ne yaptıysa bu saraya girmeyi başaramamış.

 Günlerden bir gün genç bir prens bu ülkenin yakınından geçerken bu ülkede bir gariplik olduğunu anlamış ve adamlarına neler olduğunu sormuş.

 Onlarda Bu ülkede ki herkes yüz yıldır uyuyorlar demişler. Prens bu durur mu engelleri aşıp saraya girmeye karar vermiş.

 Az gitmiş uz gitmiş. Aşılmaz yolları aşıp ormanı geçmiş. Karşısına çıkan engelleri  aşmış. Saraya girmişe. Birde ne görsün herkes uyumakta . Her yeri dolaşmış gezmiş bir türlü prensesi  bulamamış derken birden bir odaya gelmiş bakmış ki prenses uyumakta.

 Prens bir de  ne görsün prenses çok mu çok  güzelmiş. Bu prensesi dudakları pembe yanakları al al saçları altın gibi parlamaktaymış Dayanamamış yanına eğilip onu görmek için çok uzaklardan geldiğini ve onu beğendiğini söyleyip ne yazık ki bir daha uyanmayacak kızı beğendiğini söylemiş ve  öpmüş.

 Prens prensesi öper öpmez prenses o güzel gözlerini açmış prens bir kez daha sevdiğini anlamış. Prensesin uyanışı ile  bütün ülke derin bir uykudan uyanır uyanmaz. Kuşlar ötmeye , Tavuklar gıdaklamaya, sarayda telaşlı koşuşturma , çocuk cıvıltıları bütün ülkeyi saraya başlarken. Prenses prensi görünce çok sevmiş.

 Prens te ‘ prensesim sizi izniniz olmadan öptüm ama uyanmanız için  bu olmalıymış. Beni affedin ve benim ile evlenin’ demiş. Gerek aşkın öpücüğü ile uyanan prenses prens ile evlenmiş. Kral kızını çok güzel bir düğün ile evlendirirken ülkenin on iki perisi de ordaymış. Kötü peri ise olanları bilmeden çok uzaklara gitmiş.

 Onlar kavuşurken bir ülkede tekrar hayat bulmuş.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s