Hayat engel tanımaz – altın yumurtlayan tavuk masallı

Altın Yumurtlayan Tavuk

        ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK

 Çok ama çok eski zamanlarda köyde yaşayan çok fakir bir adam varmış. BU fakir adamın hep işleri ters gidermiş. Şansı hiç yokmuş. Çok çalışırmış ama elinden geleni yapmasına rağmen elinde hiç parası kalmayan adam bu haline çok üzülürmüş.

 Sabah akşam çalışsa da elinde hiç parası kalmayan adam ne yapacağını düşüşe de bir türlü çözüm bulamazmış. Bir gün zengin bir adam için bir iş yapan bu adam parasını almak için zengin adamın yanına gidince zengin adam ‘ Yaptığın işi çok beğendim .Sen iyi birisin. Üstelik çalışkansın da ‘ demiş ve parasını vermiş ‘ bu parayla istediğin bir şeyi alabilirsin’ demiş.

Fakir adam parasıyla ne yapacağını düşünerek düşmüş yollara gelmiş bir pazara tavukları görünce bir tavuk alıp yumurtaları ile karnımı doyururum. Parada kazanırım ’ demiş ve Bir tavuk alıp evin gelmiş. Tavuğu  kümese koymuş ve ertesi bulacağı yumurtanın Hayalini kurmaya başlamış.

 Sabah olmuş adam sevinçle kümese koşmuş. Bakmış yumurta yok . Ertesi sabah yumurtlar demiş başlamış sabırla beklemeye o sabah ta yumurtlamış.

 Böylece birkaç gün geçmiş. Fakir adam o sabahta yumurta bulacağı düşünerek kümese girmiş birde ne görsün . Sevinçten çılgın gibi koşmuş oynamış . Ne mi olmuş. Fakir adam kümeste altın yumurta bulmuş. Sevinçten çığın gibi bağırıp oynayınca herkes adamın fakirlikten delirdiğini zannetmiş.

 Günler günler geçmiş tavuk altın yumurtlamaya devam edince o güne kadar hiçbir şeyi olmayan adam ne yapacağını bilmez olmuş. Yıllardır parası olmadığı için alamadığı her şeyi almaya başlamış. Parasını bol bol harcıyormuş.

 Fakir adamın bu halini görenler ‘ Paranı dikkatli harcamalısın gün gelir bir ihtiyacın olur . ‘ ‘ bulduğun fırsatı değerlendir ki o fakir günlerine dönme ‘ demişler. Ama Fakir adamın önemsememiş . 

 Günün birinde o  kadar çok parası olsun istemiş ki açgözlülükten ve hırstan tavuğu kesip içindeki bütün altı yumurtaları almak istemiş ve tavuğu kesmiş bir de ne görsün yumurta filan yokmuş olan olmuş kısa sürede malı , mülkü, evi bile kalmamış elinde    

 Aç gözlülüğünden bütün malını mülkünü kaybedip eski hayatına geri dönmüş. Açgözlülüğünün bedeli ağır olmuş.  

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s