hayat engel tanımaz – küçük çoban masallı

Küçük Çoban

     KÜÇÜK ÇOBAN MASALLI

Zamanın birinde bir ülkede yem yeşil güzel bir köy varmış. Bu köyün çok zeki bir çobanı varmış. Bu çoban o kadar zekiymiş ki sorulan her soruya cevap veriyormuş. Bu zeki çobanın zekası tüm ülkede duyulunca kralında kulağına gitmiş. Kralda çobanın çok merak etiği saraya çağırmış.

 Akılı çoban kralın kendisini çağırdığını duyunca çok heyecanlanmış. Hemen yola koyulup saraya gelmiş. Kral ın yanına gittiğinde kral tahtında oturuyormuş. O ihtişamı tahtında oturan kralın Akılı çobanı görünce ‘ Gel bakalım akılı çoban sana sorulan soruların hepsine cevap veriyormuşsun sana üç soru soracağım bilirsen seni ülkenin en önemli işlerini yürüten adamlarından biri yapacağım ve sarayda yaşayacaksın ‘ demiş ve sorularını sormaya başlamış;

 ‘ Yeryüzünde hangi denizde kaç damla su vardır ? ‘ demiş.

 Küçük çoban soruya hemen cevap vermiş’ Kralım bunu öğrenmek için , denizleri beslemekte olan doğal su kaynaklarını ve bulutları takip etmek gerekli. Bulutlardan denize yağmur damlaları damlamakta ve derelerden akan sular da denizlere dökülüyor. Eğer biz bu doğal su kaynaklarını kontrol eder bilirsek denizdeki su damlalarının kaç tane olduğunu öğrenebiliriz. Bunu yapmak çok zor olacaktır ‘demiş.

 Bunu duyan kral akılı çobanın cevabını beğenmiş ikinci soruya geçmiş.

 ‘Evrende ki Sonsuzluğun süresi ne kadar? ‘ diye sormuş.

 Akılı çoban kısa bir süre düşünüp ‘ Kralım Kafdağı ‘nın mesafesinin 1 saat , derinliğinin 1 saat ve genişliğinin 1 saat olduğunu ve bu sebeple de Anka kuşu Kafdağı ‘na her yüz yılda bir gelir. Anka kuşu Kafdağını gagalar .Anka kuşu Kafdağını gagalamayı bitirdiğinde ise, tam tamına 1 saniye geçmiş olur. Böylece evrendeki sonsuzlukta 1 saniye geçmiş olur.

 Kral akılı çobanın cevabına çok şaşırmış ve üçüncü soruya vereceği cevabı çok merak ediyormuş. Hemen üçüncü soruyu sormuş.

 ‘Gökyüzünde Kaç Yıldız Vardır?’ diye sormuş.

 Akılı çoban cevaplamadan önce büyük bir kağıt ve kalem istemiş. Hemen getirmişler. Akılı çoban kağıdın üzerine bir çok nokta koymuş. Sonrada bu noktaları saymalarını istemiş. Kimse saymamış . Bunun üzerine meraklanan kral tahtından kalkıp kağıtta ki noktaları saymaya gelmiş. Ne yapsa sayamamış. Akılı çoban bunun görünce ‘ Kralım benim buraya çizdiğim noktalar kaç tane ise gökyüzünde de o kadar miktarda yıldız vardır. Saymak size kalmış ‘ demiş.

 Kral akılı çobanın cevabını çok beğenmiş.’ Aferin çok zekisin üç soruya da doğru cevap verdin . Sen artık bu ülkenin en önemli şahsiyetlerinde olacaksın. Kral küçük çobanı divanın üyelerinden yapmış . Önemli kararlar alınırken çobanın yüksek kurulda görev almasına karar vermiş . O günden sonra küçük çoban sarayda yaşamaya başlamış.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s