Çamaşır

Çamaşır

ÇAMAŞIR

  Mahallenin birinde bir adam yaşarmış.

Günlerden bir gün  adam sokakta yürürken bir kadında balkonunda çamaşır asıyormuş. Kadın sabah kalkar kalkmaz tüllerini çıkarıp bir güzel sabunlu sıcak suya basmış birkaç saat sonrada makinada bir güzel yıkayıp kurumaları için balkona asmaya başlamış.

  Tam asmayı bitirmiş .İçeri girecekken bu adam o sokaktan geçiyormuş. Sağ sola bakıp kendi kendine konuşarak giden adam kadının kar gibi bembeyaz yapıp astığı tülleri görmesin mi! Olanlar olmuş. Bu adam çok kem gözlü biriymiş. Tülleri görür görmez.

Adam : ‘ Ah ne güzel tüller . Kar gibi bembeyazlar. Benim evimde hiç kar gibi Bembeyaz tüllerim olmadı. ‘ demiş ve olanlar olmuş.

 Nasıl olmuşsa kadının tüllerini astığı çamaşır ipi kopu vermiş ve bütün tüller sokağa düşmüş. Pislik içinde kal vermiş. Kadınında bütün emeği ziyan olmuş.

 Kadın: ‘ Ah ip koptu. Tüh…Nasıl olur … Olamaz ..İp sapa sağlamdı. ‘ diyerek; balkondan bir sağa bir sola gidip iki elini başına götürüp sürekli yerdeki tüllerine bakan kadın birde ne görsün mahallenin baş belası adam sokaktaki diğer kaldırımda durmuş ona bakıyor.

 Kadın: ‘ Sen sen …Sen ha …Be adam çamaşırlarımdan ne istedin.’

 Adam ne olduğunu anlamadan şaşkın şaşkın bakarken

 Adam : ‘ Neyse ki benim tüllerim hiç sokağa düşüp bu kadar kirlenmemişti ‘ demiş. Bunu söyleyip gülümseyince kadın daha sinirlenmiş. Hızla kapıdan çıkıp sokağa inmiş . Adam kadının tülünü almaya geldiğini sanıp ;

 Adam : ‘ Çamaşır ipiniz çürüktü galiba …Tüllerinizde Kar gibi beyaz olmuştu ‘ demiş.

 Kadının nefes nefese eli belinde gözlerinden alevler saçarak ona baktığını fark ettiğinde çok geçmiş. Kadın ayağındaki terliği adamın kafasına tam isabetle atınca adam canı yanmasının acısını bile düşünemeden kaçmak zorunda kalmış çünkü kadın diğer terliğ elinde üstüne geliyormuş.

 Adam eli başında ‘ Ah ah ah ne yaptım ki sadece Tülünüz kar beyazı olmuştu dedim.  ‘ Benden ne istiyor bu kadın derken bütün gücüyle koşarken başını tutuyormuş. Kadın ise sokağın sonuna kadar yalın ayak adamı kovalamış. İkinci terliği gene çok başarılı bir atışla adamın dizlerine isabet ettirmiş ve adam önündeki yeni sulanan çimenlere yuvarlanıp çamur içinde kalmış.

 Kadında içi rahatlamış halde gelip terliğini alıp adama gülmüş. Adam korkuyla çimende bir daha yuvarlanmış. Ama korktuğu olmamış kadın terliğini göstere göster evinin yolunu tutmuş. Adam çimenlerin içinde oturmuş durmuş. Kadının arkasından bakarak

 Adam : ‘ Benim hiç bu kadar isabet etiğinde ağrıtan terliklerim olmadı ‘ demiş. O sırada kadın iki terliğini de giyip yürümeye başlamış ve olan olmuş kadın yuvarlanmış. Canı yanan kadın olduğu yerde acıyla kıvranırken adama dönüp bağırmaya başlamış.

 Kadın : ‘ Sen sen seni ben ‘

 Kadın yerinden zorlukla iki elinden güç alarak doğrulmuş. Topallayarak adama gelmeye başlayınca Adam yerden kalkıp koşmaya başlamış. Ayakları çamur olduğu için kaya kaya evine doğru kaçarak gitmiş. Birkaç kez de yuvarlanmış.

 Kadın ise ayağı sakat tülleri mahvolmuş halde hem gülüp hem ağlayarak evine gitmiş.

Mavi İlkay Masal.

⭐

Değerlendirme: 1 / 5.

3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s