BAYRAM ŞEKERİ

Bayram Şekeri

BAYRAM ŞEKERİ

 O sabaha erkenden kalktı babasıyla kahvaltı yapıp bayram alışverişine çıktı.

 Babasıyla dükkan dükkan gezerken keyfi  diyecek yoktu. Her kalabalık ve tatlı bir telaşla koşuşan insanlarla doluyken babasının yanından ayrılmadı. Önce marke te gidip annesinin istediklerini aldılar sonra bayram için kuruyemiş ve lokum aldılar . En son en sevdiği şey yani bayram şekeri vardı. Şeker dükkanında rengaren onlarca çeşit şeker vardı.

 Babası: ‘ Hadi bu seferki bayram şekerimizi sen seç ‘ dediğinde ne yapacağını şaşırdı onlarca şekerin hepsinin de rengi ayrı bir güzeldi. Önce rengaren şekerlerin başına gitti birini seçemeyince babası;

 Babası: ‘ maddem renklerinden seçemedin o zaman en sevdiğin şekeri seçmelisin ‘ dediğinde birkaç şekerden birer tane eline aldı. Elinde tam beş çeşit şeker vardı.

 Babası: ‘ Bu kadar şekeri sevdiğini bilmiyordum ‘ derken yüzünde tatlı bir gülümsemeyle ‘ Bu kadar şeker alamayız. İçinden bir tanesini seçmelisin ‘ dediğinde önce hepsini bıraktı sonra birini aldı baktı baktı onu bıraktı diğerini aldı ondanda vazgeçti diğerini aldı. Babası baktı seçemeyecek ‘ O zaman şöyle yapalim . Bu şekerlerden en sevdiğin ikisini bayram şekeri olarak alalım. Diğerlerinden de azar azar alalım.  Ama onları da arkadaşlarınla yiyeceğine söz vermelisin. ‘ dedi.

 Neden arkadaşlarıyla paylaşması gerektiğini anlayamadı ama babasının teklifini kabul etti.

 Babasıyla eve geldiklerinde annesi neden bu kadar bayram şekeri aldıklarını merak etti.

 Anne: ‘ Neden bu kadar şeker aldınız. Bu kadar şeker ikram edilmez. Ayrıca evimizin şeker canavarı da bu kadar şekeri yiyemez. Yiyecek olursa öncelikle alerji yapar, karnı ağrır ve başka bir çok hastalığa sebep olabilir. Onun için bu şekerleri kaldırıp diğer bayramda ikram etmeliyiz ‘ dedi.

 Babası: ‘ Biz bayram şekerlerin ikisini misafirlerimize ikram etmek için aldık . Diğerlerini de bizim küçük şeker canavarı oğlumuz arkadaşlarıyla paylaşacak ‘ dediğinde

 Çocuk: ‘ Baba annemin fikride güzelmiş. Paylaşmam gereken şekerleri diğer bayram yiyebilirim ‘ dedi.

 O zaman anne ve babası oğullarını ortalarına alıp;

 Anne : ‘ Baban güzel düşünmüş oğlum. Bayramlar paylaşmak içindir. Senin için en tatlı paylaşım olur. Böylelikle paylaşmayı öğrenirken bir çok arkadaş edinebilir ve bayramı çok tatlı ve mutlu geçirirsin. ‘ dedi.

 Baba: ‘ Oğlum bayramlar paylaşmaktır. Tatlı sohbetleri , Tatlı arkadaşlıkları paylaşmaktır. Bakarsın en sevdiğin şekerler sana yeni arkadaşlar  getirir ‘ dedi.

 Bayram gelmiş. Çocuk misafirlere her şeker ikram etiğinde kendisi de bir tane almış. Sonra  apartmanlarına gelen misafirlerinin çocuklarıyla maç yapmak için çıktığında bağzıları futbol bilmiyordu onlara futbol öğreti. Uzun ve güzel bir maç yaptılar artık yorgunluktan çimlere yığıldıklarında babası gelmişti ve ilk şekerlerini o maçtan sonra paylaştı. Şekerleri yerken yüzlerinde tatlı bir gülümseme ve yorgunluk vardı. Ertesi gün tekrar maç yaptılar ama bu sefer onlar ona öğreteceklerdi. Basketbol bilmiyordu. Yeni arkadaşları büyük bir zevkle ona basketbol öğretirken çok eğlendiler. Çocuk maç bitiminde koşarak eve giti ve diğer şekeri getirdi. Elleri şekere bulanarak yüzleri renkten renge girse de hepsi çok mutluydular. Üçüncü ve son gün babalar çocuklara voleybol öğretti ler . Herkes çok eğlendi. Akşam olunca bahçede annelerin kurduğu sofrada yemek yediler ve sonunda çocuk şekerleri getirdi ve herkesle paylaştı. Çok güzel  şeker den daha tatlı bir bayram olmuştu. Her bayram böyle geçmeliydi.

Mavi İlkay Masal.

Bayram Şekeri

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s