DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI

Dünyanın en mutlu adamı

 DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI

 Akşam ın en yorucu saatin de ayakları kendini taşıyamayan yaşlı adam kendini durağa zor attığında. Kimseciler yoktu. Hemen oturup otobüs beklemeye başladı. Trafik hızla akıyordu. İnsanlar neşe içindeydi. Yorgunluktan biten adam gelen otobüse bindi. Başını cama yaslamış ve hayatın akışını izlemeye başladı. Rengarenk sokaklardan geçerken kol kola gezen sevgilileri izledi. Neşe içinde soğuk havaya meydan okuyan çocukları izledi. Herkes gülüyordu. Herkesten hayat fışkırıyor umut ve neşe saçılıyordu. Otobüste tek tük insanlar vardı; Yorgun , neşesiz insanlar. Bu insanların tek dertleri eve gidip dinlenmekti.

 Otobüsten inip evinin yolunu tutuğunda içinde umut vücudunda tatlı bir yorgunluk vardı.

 Adam evinin kapısını çaldığında eşi ve misafirleri onu bekliyorlardı. Kapı açılınca mutluk soğuk geceye umursamadan yayıldı. Adamın en küçük kızı ve çocukları koşup onu karşıladılar. Misafirler bile gözleri kapıda onu bekliyordu. Küçük kızı  babasını sevgiyle kucakladı.

 Küçük kız’ Hoş geldin babacım ‘ ‘ babam geldi’. Dediğinde evde telaş başladı.

 Herkes onu bekliyordu. Kuzenler, kardeşlerle yemek yendi. Çayın lezzetine lezzet katan tatlılara sohbet eşlik etti.

  Herkes adamın emekli olduğu günden sonra her yıllın son ayında nereye gittiğini merak ediyormuş. Küçük kızı babasının dizinin dibine oturup ‘ Babacım sen her yılın son ayı her gün nereye gidiyorsun? ‘ demiş.

 Adam ‘ Kızım ben dünyanın en güzel şeyini yapıyorum.Bir kaç emekli arkadaşımla beraber küçük çocuklar için oyuncaklar yapmaya gidiyorum. İşte o oyuncakları yılın en son günü çocuklara dağıtıyorum.’ demiş.

 Küçük kız ‘ Çok güzelmiş baba bundan sonra bende seninle gelebilir miyim ?‘ dediğinde.

Herkes te küçük kıza katılıp ‘ Bizde seninle dünyanın en güzel işinde çalışıp küçük çocukları mutlu etmek istiyoruz.’ Dediklerinde adam çok mutlu olmuş.

 Adam ‘ Ben bugüne kadar sizi ve kimsesiz çocukları mutlu ederek çok mutlu yıllar geçirdim. Siz bu söylediğinizle beni dünyanın en mutlu insanı yaptınız. ‘

 Kızı ‘ Neden baba biz sadece senin gibi olmak istedik . Bunun için mi mutlu oldun?‘ demiş.

Adam ‘ Siz iyilikle mutlu olmayı ve mutlu etmeyi öğrenmişsiniz. Benim için bundan büyük mutluluk yok. Tatlı aşımıza mutlulukların en güzelini katınız ‘ dediğinde Herkes başkalarını mutlu etmenin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu anlamışlar ’.

Mavi ilkay Masal.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s