KUTU

Kutu

                                           KUTU

 Güzel bir günmüş. Gökyüzü mas mavi , güneş parıl parıl parlıyormuş. Çiçekler renga renk her yeri neşelendirirken kuşlar eşleriyle şarkılar söylüyorlarmış. 

 Bay tavşan ise evine yiyecek taşıma telaşındaymış. Ter kan içinde yakındaki tarladan ormandaki evine havuç taşıyan arkadaşını gören kaplumbağa durup bir süre onu izlemiş.

 Kaplumbağa ‘ Tavşan tavşan ne yapıyorsun ?’

 Tavşan kaplumbağanın seslenmesiyle onu fark etmiş.

 Tavşan ‘ Ne yapıyım kaplumbağa kardeş yakındaki tarlada havuçlar olmuş. Çiftçi toplamadan evime bira havuç götürüyorum. Kış boyu ne yiyeceğim ‘ demiş.

 Kaplumbağa ‘ Gördüğüm kadarıyla yeterince havuç taşıdın . Birazda şu güzel havanın tadını çıkar. Gez dolaş yeni arkadaşlar edin. Bak herkes ne kadar mutlu. Geziyor dolaşıyor sevdikleri ile vakit geçiriyor ‘ demiş.

 Tavşan etrafına bakmış. Gerçekten de herkes mutlu mesut. Eşleriyle sevgilileriyle geziyorlar. Güzel havanın keyfini çıkarıp sohbet ediyorlar.

 Tavşan ‘ Onlar sohbet etsinler. Benim gezip dolaşacak sohbet edecek kimsem yok ki. Bende onun için çalışıyorum ‘ demiş.

 Kaplumbağa ‘ İyide sürekli çalışarak ne arkadaş bula bilirsin ! Nede sevgili. Hadi bırak gel biraz gezelim. Ben senin arkadaşın değil miyim? Bende bugün yalnızım beraber gezelim ‘ demiş.

 Tavşan arkadaşına bakmış. Yeterince havuç topladığını düşünmüş. Arkadaşıyla gezmek onunda hoşuna gidecekmiş.

 Tavşan ‘ Peki hadi gel gezelim. Bu güzel havanın keyfini çıkaralım ‘ demiş.

 İki arkadaş ormanda keyifle gezmeye başlamışlar. Bir ağaç kenarına oturup güneşlenmişler. Akşama doğru evlerine dönerken birden karşılarına ormana yeni taşınan bayan tavşan ve kaplumbağanın eşi çıkmış.

 Kaplumbağa ‘ Sevgili eşim demek ormanımıza yeni taşınan komşumuz bayan tavşanla gezintiye çıktınız. ‘

 Bayan kaplumbağa ‘ Evet sevgili eşim. Bayan tavşana ormanımız gezdiriyordum. Sizde bay tavşan ile gezintiye çıkmışsınız. ‘

 Bay tavşan ‘ iyi günler dilerim bayan kaplumbağa ve bayan tavşan. ‘

 Bay kaplumbağa ‘ Hadi tavşan kardeş bizde hanımlarla beraber gezelim ‘ demiş. Hepsi beraber gezmeye başlamışlar. Bir süre sonra kaplumbağa ve eşi bir yanda tavşan ile bayan tavşan sohbet ederek ormanı bir baştan bir başa gezmişler. Akşam olup bay ve bayan kaplumbağa evlerine gidince bay tavşanda bayan tavşanı evine bırakmış.

 O gün başlayan bay tavşan ile bayan tavşanın arkadaşlığı çok güzel gidiyormuş. Bir gün bay tavşan bayan tavşana onu sevdiğini söylemeye karar vermiş. Evine yiyecek taşıma işi bitince ormanın yakınındaki bir çiçek bahçesinden çok güzel çiçekler toplayıp bayan tavşana gitmiş. Bayan tavşanın kapısını çalmış.

 Bayan tavşan bay tavşanı ellerinde çiçeklerle görünce çok memnun olmuş.

 Bay tavşan ‘ Hanım efendi bu çiçekler sizin için isterseniz dışarda çok güzel bir hava var ormanda kısa bir gezintiye çıkalım ?’ demiş.

 Bayan tavşanda kabul etmiş. Bayan tavşan bay tavşanın hediye etiği çiçekleri koklayarak mutlu mesut onunla gezmiş dolaşmış.

 Bay tavşan zamanın geldiğini düşünüp ‘ Hanım efendi bir süredir sizinle görüşüyoruz. Ben sizi tanıdığıma çok memnunum. Umarım sizde memnunsunuzdur . ‘ demiş.

 Bayan tavşan ‘ Sizinle tanıştığıma çok memnunum. Çiçekler içinde size teşekkür ederim. ‘ demiş.

 O zaman tavşan ‘Hanım efendi ben sizinle arkadaşlığıma sevgili olarak devam etmek isterim. Sizi gibi güzel, kibar, tatlı bir hanıma sevgilim demek isterim ‘ demiş.

 Bu sözler bayan tavşanın hoşuna gitsede ?’ Bende sizin gibi bir tavşanın sevgilisi olmak isterim. Ancak siz bana iki tane çiçek alarak benim kalbimi kazanamazsınız ‘ demiş.  Tavşan bu sözlere çok üzülmüş.

 Üzgün üzgün eve dönerken kaplumbağa ile karşılaşıp ona olanları anlatmış.

 Kaplumbağa ‘ Bir kez çiçek vererek hanımların kalbini kazanamazsın. Biraz daha ona ilgi göstermelisin. ‘ demiş.

 Tavşan ‘ Nasıl yani ne yapmalıyım ?’ demiş.

 Kaplumbağa ‘ Onunla gezmelere gidin. Ona güzel hediyeler al. Hatta onu yemeğe davet et. ‘ demiş.

 Tavşan arkadaşına verdiği akıl için teşekkür edip . Tavşan hanımla yapabilecekleri şeyleri düşünmüş. Ona çok güzel bir şapka alıp hediye etmiş. Tavşan hanımın hoşuna gitmiş. Onunla gölde geziye çıkmış. Tavşan hanım çok mutlu olmuş. Tavşan hanıma yemek yapıp yemeğe davet etmiş. Tavşan hanım çok memnun olmuş ve tavşana bir hediye vermiş.  Tavşana kalp şeklinde yapılmış bir kutu hediye etmiş.

 Tavşan ‘ Ah ne güzel bir hediye size çok teşekkür ederim. Hediyeniz çok hoş ve güzel  ‘ demiş.

 Tavşan hanım ‘ Bu kutunun içine bir şey koyup bana getirmenizi istiyorum. Bu koyacağınız şey sizin için en değerli şey olmalı. Bana en değerli şeyinizi verirseniz . İşte o zaman sizin beni sevdiğinize inanacağım ‘ demiş.

 O gece tavşanın gözüne uyku girmemiş. Düşünmüş düşünmüş ama ne koyması gerektiğini bulamamış. ‘ Acaba bu kutuya ne koysam. Çiçek mi koysam ? Yoksa altın mı koysam? Yoksa kış için topladığım yiyeceklerden mi koysam ? Yada yüzük koyuyum evlenme teklif ediyim ! diye düşünmüş. Böyle  düşüne düşüne bir türlü karar verememiş. Günlerce de evden çıkmamış. Bu durumu fark eden kaplumbağa arkadaşını ziyarete gelmiş. Çay içip sohbet ederlerken tavşan olanı biteni anlatmış. Sonra aklından geçenleri söylemiş ve ‘ Ben bu kutuya havuç koyacağım. Benim için en değerli şey havuç bu kutuya havuç koyup götüreceğim ‘ demiş.

 Kaplumbağa arkadaşına ‘ Tavşan hanım sana kendi eliyle yaptığı kalp şeklindeki kutuyu vererek sana kalbini verebileceğini anlatmak istemiş. Sen ondan sevgisini istemedin mi? Oda sana kalpten gelen sevgisini sana verebileceğini anlatmış. Senden o sevgiyi neyle dolduracağının cevabını istemiş. Yani senin onun sevgisine ne kadar değer verdiğini merak etmiş. Sen bayan tavşanı ne kadar seviyorsan işte o kadar şeyle bu kutuyu doldurmalısın. Sen bayan tavşanı onun seni sevdiği gibi kalpten sevmiyor musun ?’

 Tavşan ‘ bende onu bütün kalbimle seviyorum. Yani kalbi mi o kutuya koymalıyım? Bunu yapamam ki ?’ demiş.

 Kaplumbağa gülmüş ‘ O kutuyu kalbinden yapmadı ki kalp şeklinde yaptı kendi eli ve sevgisiyle yaptı. Sende kendi elinle sevginle bir şey yapıp ona bütün kalbinle onu sevdiğini anlatmalısın ‘ demiş.

 Tavşan düşünmüş taşınmış ve bayan tavşana iki hediye hazırlamış. Birini kutuya koymuş diğerini de yanında alıp bayan tavşanın kapısını çalmış. Bayan tavşan önce kutuyu açmış kutuda iki yüzük varmış. Bu yüzüklerin içinde kalp şekilleri varmış. Tavşan ikinci kutuyu uzatmış. Bu kutuyu açınca bayan tavşan kalp şeklinde yapılmış havuç yemeğini görmüş. 

 Tavşan ‘ Ben ellerimle sizin için yüzük yaptım. Benim için en kıymetli olan şey sevgidir .Bunu göstermek için yüzük yaptım. En iyi yaptığım şey ise  yemektir. En sevdiğim yiyecek ise havuç . Sizinle sonsuza kadar onu paylaşmak isterim. Eğer benim sevgilim eşim olursanız çok mutlu olurum ‘ demiş.

 Bayan tavşan ‘ Bende sizinle ömür boyu sevgimi paylaşmak isterim. Ben sizi bütün kalbimle seviyorum. Benimle sevgisini, en sevdiği yiyeceği, hayatını paylaşan benim için bir şeyler yapan ve bana sevgisini gösteren bir eşim olmasından çok mutlu olurum ‘ demiş.

 Bay bayan tavşan evlenip çok mutlu olmuşlar. Hep beraber çalışıp beraber yaşamışlar.

Mavi İlkay Masal.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s