DAĞDA Kİ EV

DAĞDA Kİ EV

 Bir zamanlar bir adam insanlarla yaşamaktan sıkılmış. ‘ Ben artık tek başıma mutlu huzurlu olmak istiyorum ‘ diyip neyi var neyi yoksa satıp. Yollara düşmüş. Bir gün kuş uçmaz kervan geçmez bir dağ başına gelmiş. Bakmış burası çok güzel hemen orayı satın alıp bir ev kondurmuş. Kocaman bahçesi olan evine yerleşip keyfince yaşamaya başlamış. Günler günleri kovalamış. Adamın keyfi yerindeymiş. Dağları izliyor. Ağaçların yeşiliyle mutlu oluyormuş.

 Uzun zaman sonra adam evinin bahçesine yerleşen kedi , köpek ve kartaldan rahatsız olmaya başlamıştı. İlk zamanlarda kediyle oynarken. Köpekle gezerken . Kartalı izlemeye doyamazken . Kedi gece gündüz demeden miyavlama , köpek gündüz gece demeden havlamaya. Kartal geceleri sürekli bahçede ötüp uçmaya başlamış. Adamın uykuları haram olmuş;huzuru kaçmış.

 Adam ‘ Bu kedi neden böyle hiç durmadan miyavlıyor. Köpek neden bahçede koşup havlıyor. Ya bu kartal neden hiç durmadan bahçede uçup duruyor anlamadım gitti ‘ demeye başlamış. Günler geçtikçe köpek daha çok havlamaya , kedi daha çok miyavlamaya, kartal bahçeden ayrılmamaya başlamış. Adam daha fazla dayanamayıp. Bir gün kedi ve köpeği alıp uzak bir yere götürüp bırakmış. ‘ Siz burada kalın  ben size her gün yemek getireceğim ‘ diyip dönmüş. Hemen baltayı alıp kartalın yaşadığı bahçedeki en büyük ve en yüksek ağacı kesmiş. Kartal yuvasız kalıp uzaklaşıp gitmiş. Adam’ Oh Artık rahat ederim ‘ diye düşünmüş. Gün geçmiş gece geçmiş. Adam ‘sessiz dağ başında huzurla yaşıyorum ‘ diye düşünmüş. Sessiz evinde gezmiş bahçesinde dolaşmış bir gün geçmiş. İki gün geçmiş. Sessizlikten sıkılmaya başlamış. Bir sabah erkenden kalkmış. Köpeği ve kediyi eve getirecekmiş. ‘ Kartala da bir yuva yaparım gelir konar ‘ diye düşünüyormuş. Evin içinden bir tıkırtılar geldiğini fark etmiş. Bu ses nereden geliyor diye düşünmüş. Bakmış evde fare var. Kapan kurup fareyi yakalamış. Bakmış başka tıkırtı geliyor. Bakmış bir fare daha ‘ Demek tek değilmiş. ‘ diyip ikinici kapanı kurmuş. Onu da yakalamayı beklerken bakmış tıkırtılar geliyor. Dolaşmış dolaşmış. Birde kilere inmiş ki. Fareler kilerde bir köy kurmuş yiyecekleri talan edip keyif yapıyorlar.

 Adam ‘ Ah başıma gelenler. Kedi burada olsaydı böyle mi olurdu ?’ diye düşünmüş. ‘ gidiyim de kediyi getiriyim farelerin köyü yıkılsın ‘ diye düşünürken koşup evden çıkmış bahçeye bir çıkmış bir şeyler dolaşıyor. Bu ne böyle köpek olmaz derken bir de bakmış. Bahçenin etrafında kurtlar tilkiler dolaşıyormuş. Adam ‘ Olamaz güpe gündüz kurtlar evi bastı köpek burada olsaydı böyle olur muydu? Gidiyim hem kediyi hem köpeği getiriyim. ‘ diye düşünürken bahçeye adım atınca garip sesler gelmeye başlamış. Adam sesleri dinlemiş. Sağa gitmiş sola gitmiş birde ne görsün bahçede köstebekler , yılanlar kol geziyor. Köstebekler kaçıyor yılanlar kovalıyormuş. Adam ne yapacağını şaşırmış.

 Adam ‘ Ah ben ne yaptım. Kartal burada olsaydı. Bunlar burada olur muydu. Ben seslerinden rahatsız oluyorum diye evimin bekçilerini evimden gönderdim. Üstelik yalnızda kaldım .Onları  ne yapıp ne edip geri getiremeliyim ‘ diyerek yola çıkmış. Bakmış köpek evlenmiş. Yanında bir eşi var . Kedide evlenmiş onunda bir eşi var. İkisinide eve davet etmiş. Onlarda ‘ Sen bizi istemedin. Bizi buraya bıraktın . Bizde burada kendimize aile kurduk. Ailemizle yaşamamıza izin vereceksen  geliriz. ‘ demişler. Adamda ‘ tabii ki ‘ er eve geri dönerler. Kedi ve köpek eve geri gelince köpek ve eşini gören kurtlar ve tilkiler saklanırlar. Kedi ve eşi eve bir girer onları gören fareler saklanacak yer ararlar ama ne mümkün. Kediler kendilerine ziyafet çekerler. Adam da köpeklere koca koca etler verir. Onlarda memnun olurlar. Adam bahçedeki en yüksek ağaca bir yuva yapıp yerleştirir. Bekler kartal gelsin diye ama günlerce kartal dönüp gelmez. Sonunda adam kuşlara haber veriri kartala dönüp gelmesini söyler. Kartal gelip bir dala konar ‘ Ben buralardan gidiyim diye yuvamı yıktın. Bende gittim. Kendime başka yuva kurdum. Orda ailemle yaşıyorum. Sen benide eşimide istemezsin. Bir daha beni arama ‘ demiş.

 Adamda ‘ Olur mu öyle ben bir hatta yaptım. Senden özür dilerim. Sana bir yuva yaptım . Eşinle gelip yaşaya bilirsin. Sana da ona da karışmayacağım ‘ demiş. Kartal uçup gitmiş. Evde her şey yoluna gitse de bahçedekilerden kurtulamamış. Adam köpekleri ve kedileriyle mutlu yaşarken gözleri kartalı aramış. Bir sabah bakmış ki kartal gelip yuvaya konmuş yanında da eşi . Adam çok memnun oldu. Her şey yoluna girmişti. Artık kalabalık bir ailesi vardı. Dağ başındaki evinde onlarla huzur içinde yaşıyordu.

 Adam ‘ Herkesin birilerine ihtiyacı varmış.’ Diye düşündü.

 Mavi İlkay Masal.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s