hayat engel tanımaz – prenses ve bezelye tanesi masallı

PRENSES VE BEZELYE TANESİ MASALLI

 Bir zamanlar çok ama çok uzak bir ülkede genç bir prens yaşarmış. Kralın biricik varisiymiş. Kraliçenin biricik evladıymış. Kral oğlunun evlenip krallığının devamını isterken kraliçe oğlunun mutlu ve mesut olduğunu görmek istermiş. Bir gün   kral kraliçeyle konuşup karar vermiş. Prensi çağırıp ,

 ‘ Prensim artık evlenme çağın geldi . Ülkemizin önemli ailelerini davet edip onların genç kızlarıyla seni tanıştıracağız. Bu genç kızlardan beğendinle seni evlendirmek istiyoruz. ‘ demiş.

Prens te evlenmek istediği için kralın isteğini kabul etmiş. O günden sonra her akşam sarayda ülkenin bir büyük yada önemli ailesini ağırlamışlar. Prens kızlar la tanışmış. Sohbetler etmiş. Ama hiçbirini beğenmemiş.

 Günler günler süren hazırlıklar boşa gidince kraliçe üzülmüş ama vazgeçmemiş. Krala gidip’ Prensimiz davet etiğimiz ailelerin kızlarını hiçbirini beğenmedi. Kralım  o zaman ülkenin bütün genç kızlarını saraya davet edelim. Bu kızlardan birini prens beğenirse evlenir ‘demiş. Kralda kraliçenin fikrini beğenmiş. Hemen bütün ülkede haberciler bütün genç kızları saraya davet etmişler. Bütün genç kızlar saraya gitmek için süslenmiş püslenmiş sarayın önüne gelmişler. Askerler gelen yüzlerce genç kızı saray bahçesine almışlar.

 Kraliçe ve prens bahçede gezip genel misafirlerini selamlamışlar. Prens hiçbirini beğenmemiş. Kraliçe üzgün krala prensin gelen hiçbir genç kızı beğenmediğini söylemiş. Kral düşünmüş taşınmış ama prensin neden gelen genç kızların hiçbirini beğenmediğini anlamamış. Sonunda oğlunu sormaya karar vermiş. Prensi çağırıp kraliçesiyle neden hiçbir kızı beğenmediğini sormuş.

 Prens te: ‘ Kralım ben gerçek bir prensesle evlenmek istiyorum. Tanıştığım  genç kızların hiçbirinden gerçek bir prenses olmazdı ‘ demiş.

 Kral bunu duyunca oğlunun ne istediğini anlayınca günlerce düşünmüş taşınmış ve prensi çağırtıp ‘Prensim başka ülkeleri gezip kendine bir eş bulup gelmelisin ‘ demiş. Prens te atını binip anne ve babasıyla vedalaşıp yola çıkmış. Ülke ülke gezmiş. Prenseslerle tanışmış. Ama hiçbirinin gerçek prenses olup olmayacağından emin olamamış. Sonunda ülkesine ve sarayına dönmüş. Krala ve kraliçeye bir sürü prensesle tanıştığının ama hiçbirinin gerçek prenses benzemediğini söyleyince kral ve kraliçenin prensi evlendirme umudu kalmamış.

 Böylece günler ve günler geçip gitmiş. Mevsimlerden sonbaharmış. Ülkede yağmurlar durmadan yağarken bir gece sarayın kapısı çalınmış. Askerler içeri genç ama çok kötü durumda bir genç kız getirmişler. Bu kız kral ve kraliçenin huzuruna çıkınca çok perişan sırılsıklam ve üstü başı yırtıkmış.

 Kral genç kıza çok acımış.’ Genç hanım bu halde sarayımın kapısına neden geldiniz’ diye sormuş.

 Genç kız: ‘ Kralım ben uzak bir ülkenin prensesiyim. Komşu ülkenizin prensiyle evli olan ablamı ziyarete gitmiştim. Dönüş yoluna çıktığımızda fırtına çıktı bizde ülkenize sığınırız dedik ama yolda kaza oldu ve herkes yaralandı ben sizden yardım istemeye geldim bana ve adamlarıma yardım edebilir misiniz ‘ demiş.

 Kral bunu duyunca askerlerini kazanın olduğu yere gönderip prensesi de sarayında ağırlamaya karar vermiş.

 BU sırada gerçek bir prenses benzeyen kızın genç kızın gerçek bir prenses olup olmadığını anlamak için bir şey yapmaya karar vermiş. Prensi çağırıp ‘ Prensim sarayımızda genç bir kız var. Bu genç kız bir prenses olduğunu söylüyor. Ben bir prensesin gerçekten prenses olduğunu anlamanın bir yolunu biliyorum . Eğer ben bu genç kızın gerçek prenses olduğunu anlarsam sende onunla evlenir misin’ demiş. Prenste gerçek prenses çıkarsa genç kızla evleneceğini söylemiş.

 Kraliçe genç kıza bir yatak hazırlatmış. On döşeğin üstüne on tane kuş tüyü yatak koydurmuş. Bu yirmi yatağın altına bir tane bezelye tanesi koymuş. Prensesi bu yatağa yatırmışlar .

 Sabah olunca kral ve kraliçe prensesi sofralarında ağırlamışlar.

 Kral : ‘ Prenses adamlarınız bulundu . Hepsinin tedavileri yapıldı. Arabanız tamir ediliyor . Kısa süre sonra evinize döne bilirsiniz. O güne kadar sizi ağırlamaktan çok mutlu oluruz ‘ demiş. Demişte ama Kralın niyeti prensesle prensi evlendirmekmiş ama prensin kabul etmemesinden korktuğu için bir şey söylememiş.

 Kraliçe ‘ Prenses gece iyi uyuya bildiniz mi? Sizin için yirmi kat yatak sardırmıştım. Umarım güzel uyuya bilmişsinizdir ‘ diye prenses sorunca Prenses ‘ Kraliçem çok naziksiniz yatağım çok güzeldi ama yatağın bir yerinde küçücük bir şey vardı. O beni öylesine rahatsız eti ki gözüme bir damla bile uyku girmedi ‘ demiş.

 Kraliçe bu haberi alınca çok sevinmiş hemen krala konuşup durumu anlatmış. Kral prensesin ülkesine haberci yolarken kraliçe prensesle konuşup onu oğulları prensle evlendirmek istediklerini söylemiş. Prenseste ailesine kral babasına sorması gerektiğini söyleyince  kraliçe kralın haberci yolladığını söylemiş. Onlar habercinin getireceği haberi beklerken kraliçe kızın gerçek bir prenses olduğunu haber vermiş.’ Bu genç kız gerçekten uzak ülke kralının kızıymış. Prenses bir test yaptım ve anladım ki gerçek bir prense. ‘demiş.

 Prens te ‘ Nasıl ‘ olabilir diyince kraliçe ‘ Prensesin narin , nayif, nazlı olduğunu bu kızın gerçek bir prenses olduğunu söyleyince prens kızla evlenmeyi kabul etmiş. Prens ve prensesin evlenmesine karar verilmiş. Sonunda prensi evlendiren kral ülkede şenlikler düzenletmiş.

Değerlendirme: 1 / 5.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s