There is no featured content to be displayed in the slider. To set up the slider, go to Appearance → Customize, and add a tag under Tag Name in the Featured Content section. The slideshow will then display all posts which are tagged with that keyword.

dünya masalları

                 KÜÇÜK ÇOBAN

Zamanın birinde bir ülkede yem yeşil güzel bir köy varmış. Bu köyün çok zeki bir çobanı varmış. Bu çoban o kadar zekiymiş ki sorulan her soruya cevap veriyormuş. Bu zeki çobanın zekası tüm ülkede duyulunca kralında kulağına gitmiş. Kralda çobanın çok merak etiği saraya çağırmış.

 Karı koca gündüz çalışır çabalar evlerini geçindirir geceleri ah keşke bir çocuğumuz olsa diye üzülürlermiş.

                   KARA BUGDAY

 Bir fırtına sonrası kara buğday tarlasından geçenler bu masalı bilir.

 Kara buğday tarlaları kavrulmuş gibi görünür gelelim masalımıza.

 Zamanın birinde yaşlı söğüdün önünde bir kara buğday tarlası varmış. Çok kibirli  herkese yüksekten bakan kara buğday başını hiç eğmezmiş. Günün birinde kara buğday söğüt ağacına ;

‘  Ben buğday başaklarından daha güzelim. Benim çiçeklerim elma ağacının çiçeklerinden bile güzel. Çiçeklerime herkes bayılıyor. Benden daha güzeli yok . Söğüt ağacı benden daha güzeli var mı ? diye sormuş.

 Yaşlı söğüt ağacı ağır ağır başını sallayarak ; ‘ var var . ‘ demiş. Aradan zaman geçmiş , havalar bozulmuş mevsimler değişmiş ve fırtınalar başlamış. Fırtınanın geldiğini gören bütün çiçekler , ağaçlar ve bitkiler boynunu eğerken , kibirli kara buğday başını eğmemiş. Bütün bitkiler başını eğip kendisini korumasını söylese de kara buğday onları duymazlıktan gelmiş ve başını dik tutmaya devam etmiş. Fırtına gelmiş ve geçmiş.

 Fırtına  ve rüzgarlar geçince doğa da sessizlik hakim olmuş. Her taraf sakinleşip güzelleşirken fırtınada boynunu bükmeyen kara buğday yangından çıkmışa dönüşmüş. O güzelliginden eser kalmamış. Simsiyah işe yaramaz cansız bir ota dönüşmüş.

 Onu bu halini gören bütün bitkiler , çiçekler ağaçlar çok üzülmüşler.

                 GÜL PERİSİ

 Bir zamanlar bir diyar varmış. Bu diyar periler diyarıymış ve burada periler yaşarmış. BU diyarın tam ortasında büyük güzel bir gül ağacı varmış. İşte bu ağaçta küçük bir peri yaşarmış. Küçük periyi kimse tanımaz ve görmezmiş. Çünkü bu peri çok küçükmüş onun için kimse onu görmezmiş.

 Bu küçük peri çok güzelmiş. Kanatları da çok uzunmuş. Küçük peri gülleri çok sevdiği için gül ağacında yaşarmış. Gül ağacı da onu çok severmiş. Küçük peri gül ağacında yaşarmış gül ağacı evi olduğu için ona gül perisi derlermiş. Gül perisi her gece güllerin birinin yaprağını yatağında yatarmış.

Değerlendirme: 1 / 5.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18