There is no featured content to be displayed in the slider. To set up the slider, go to Appearance → Customize, and add a tag under Tag Name in the Featured Content section. The slideshow will then display all posts which are tagged with that keyword.

dünya masalları

 O günden sonra üvey annesi ona evin hizmetçisi gibi davranmaya başlamış. Günler günleri kovalarken güzeller güzeli kızı koruyan evin çalışanları ise birer bire evden kovulunca kız yapa yalnız kalmış.

 Güzeller güzeli kız o günden sonra kedilerle , köpeklerle , farelerle kuşlarla ve atlarla arkadaş olmuş.

 Üvey annesi ona her gün bütün evin işini yaptırıyormuş .

 Güzel kızın hayatı her gün biraz daha zorlaşıyormuş. Üvey annesi paralarını evde çalışanlara yetmeyeceğini söyleyip yolladıktan sonra bütün evin işlerini güzel kıza yaptırmaya başlamış. Güzel kız sabahın ilk ışıkları kalkıp gece yarısına kadar üvey annesi ve üvey kardeşlerini isteklerine yetişmeye çalışıyormuş.

  Bir sabah üvey annesi odasına gelip bu büyük ve iyi ısınan odada kızlarının kalması gerektiğini söyleyip güzel kızı tavan arasında kalmasını söylemiş. Tavan arası çok soğukmuş. Yerlerde yatan güzel kızın ne yatağı nede bir yorganı varmış.

  Güzel kız yorgunluktan ve üşümemek için mutfaktaki şöminenin önünde ısınırken uyuya kalıyormuş. Bunu bilen üvey kardeşleri  güzel kıza bir ad takmışlar . Güzel kıza  ‘külkedisi diyorlarmış.

  Külkedisinin her günü koşturmaktan perişan halde geçerken ‘ Külkedisi …

 Külkedisi yemek hazır mı?

 Külkedisi evin bütün işleri yapıldı mı ?’sözleri arasında geçerken güzeller güzeli kız artık çok yalnız ve mutsuzmuş.

  Günleri mutsuz ve umutsuz geçerken . Bir gün evlerinin kapısı çalınmış. Kapıda saraydan gelen uşak ve elinde bir davetiye varmış.

  Davetiye de ‘  Kralın sarayda verdiği baloya ülkenin bütün genç kızları davetlidir ’yazıyormuş. İşte bu davetiyeyi alan üvey anne çok ama çok sevinmiş çünkü;

  Kralın Prensi evlendirmek istediğini bilen üvey anne hemen hazırlıklara başlamış. Kızlarına yeni elbiseler , takılar ve ayakkabılar almış . Kocasından kalan paraların hepsini son kuruşuna kadar harcamış . Külkedisine hazırlattığı özel kremler, banyolarla kızlarını baloya hazırlamış.

 Külkedisi ise o baloya gidebileceğini düşünerek annesinden kalan en güzel elbisesini hazırlamış.

 Balo günü gelir o gün akşama kadar kızların hazırlamasına ve ev işlerine koşturan külkedisi üvey annesi ve üvey kız kardeşleri çıkarken aceleyle elbisesini giyip gelmiş.

 Üvey annesi külkedisini görünce şaşırır üvey kardeşleri de şaşkın bakarken üvey annesi ve kardeşleri ona gülmeye başlayıp. ‘ bu kirli ve pasaklı halinle ve üstündeki o kötü elbiseyle bizimle mi gelmeyi planlıyorsun ‘ der üvey annesi ve onunla alay eder; onu orda bırakıp  baloya gitmişler.

 Onlar güle eğlene faytonlarına binip giderken güzeller güzelini yüzü solmuş ağlamaya başlamış.

 Külkedisi çok ama çok üzülüyormuş. Mutfaktaki şöminenin karşısında ağlaya ağlaya uyuya kalmış. Bu sırada bir ses ile uyanmış.

 ‘ Güzel kız çok mu üzgünsün ‘

 Kız Üzgün olduğunu söyleyince o ses ‘ Niçin üzgüsün? Yoksa o baloya  mı gitmek istiyorsun’ demiş.

 Kız sesi ararken birde ne görsün tam yanı başında güzeller güzeli bir kadın. Işıl ışıl parlayan bu kadın ona gülerek bakarken külkedisinin içi ısınmış.

 Külkedisi ‘ sen kimsin’ demiş.

 Ses’ Ben senin peri annenim. Annen senden ayrılmadan önce seni bana emanet etmişti. Bende senin bu dileğini gerçekleştirmeye geldim’ demiş.

 Kız baloya gide bileceğini duyunca çok sevinir o baloya gelmek için hazırlanırken sarayın bütün kapıları açılmış aileleri ile davetiyeleri yanlarında gelen ülkenin en varlıklı ailelerinin kızları gelmemişler. Her gelen misafir ilk kez sarayı yakından gördükleri için çok heyecanlılarmış.

 Prens ise hasta Babası kralı yanı başındaymış. Prens evlenmek istemezken babası oğlunu ölmeden önce evlendirmek istemekteymiş. Oğlunun ülkeyi yönetirken yapa yalnız kalmasını istemediğini anlatınca prens evlenmeye razı olmasa da babasının düzenlediği baloya katılmaya karar vermiş.

 Prensin yakışıklılığını ve güçlü , başarılı biri olduğunu duyan bir çok ülkenin prensesleri de baloya katılmak için gelmişler.

 Sarayın balo salonu rengarenk insanlarla süslüymüş. Ama bütün davetlilerin gözleri gelen prenseslerin üstündeymiş.

  Derken prens babası baloya katılmış ve müzik başlamış. Prens davetlileri selamlarken etrafını genç kızlar sarmış.

 Külkedisinin peri annesi külkedisinden bir balkabağı istemiş. Külkedisi hemen bahçede bulunan en büyük balkabağını bulmuş . Peri annesi bana birkaç hayvan arkadaşlarından yardım ister misin demiş.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18