There is no featured content to be displayed in the slider. To set up the slider, go to Appearance → Customize, and add a tag under Tag Name in the Featured Content section. The slideshow will then display all posts which are tagged with that keyword.

dünya masalları

 Pinokyo babasının paltosu olmadığını fark etmiş. ‘ babacım palton nerede ‘ diye sorunca yaşlı Gepetto oğlunu üzmemek için ‘ Paltom çok eskisi çok eskimişti satım yakında yenisini alacağım ‘demiş.

  Pinokyo o sevinçle hemen yola çıkmış kasabanın pazarına gidip oradan kendine kalem, defter alacakmış. Neşe içinde güle oynaya ormandan geçerken bakmış. Garip çadırdan bir yer içerden  Müzik sesleri geliyormuş.

 Kapıda ki adama ‘ Burası ne diye sormuş ‘. Adam ‘burası sirktir. İçerde insanlar gülüp eğlenirler ‘ deyince Pinokyo çok merak etmiş. Adam Pinokyo nun meraklandığını anlayınca. Adam ‘ İçeri girebilirsin . Sende eğlenebilirsin ‘ emiş. Pinokyo bunu duyunca çok sevinmiş . Tam içeri girecekken adam ‘ Para vermeden giremezsin ‘ demesin mi!

 Pinokyo hiç düşünmeden babasını defter, kalem alsın diye verdiği parayı verip içeri neşe içinde girmiş. Sirk çok güzel ve eğlenceliymiş. Bir birinden değişik havanlar görmüş. Değişik oyunlar oynamış .Sihirbazın gösterisini izlemiş. Gösteri o kadar eğlenceliymiş ki neşe içinde onu izlemeye dalmış. Derken sirkin sahibi sirki gezerken birde bakmış tahtadan bir çocuk. ‘ Hım bu çocuk tahtadan . Ben bu çocuğu burada tutmalıyım. Onu gösterilere çıkarırsam çok para kazanırım demiş ve Pinokyo yu adamlarına yakalatmış.

 Pinokyo ne olduğunu anlayamadan kendini bir kafeste kapalı bulunca ağlamaya başlamış. Bu sırada sirkin sahibi gelmiş. Pinokyo da ‘ Ah amcacım beni buradan çıkarır mısın’ diye sormuş.

 Adam da ona gülerek ‘ Ah tahta çocuk ben buranın sahibiyim sende benim için çalışacaksın ‘ demiş. Pinokyo ağlamaya başlamış ve yalvarmaya başlamış’ Ah beni lütfen bırakır mısın benim yaşlı bir babam var ben okula gitmek için defter almaya giderken buraya geldim. Babam beni bulamazsa çok üzülür , hastalanır. Benim ,fakir baba ben okula gidiyim diye paltosunu satı. Ben yaramaz bir çocuğum onun verdiği parayı harcadım. Beni bırak ta yaşlı babamın yanına gidiyim’ diye ağlayınca Sirk sahibi yaşlı adama üzülüp Pinokyo yu bırakmış bırakırken de  birkaç altın vermiş ve ‘ bu altınlarla defterini kalemini al .Bundan sonrada babanı sakın üzme ‘demiş.

 Pinokyo adamın onu bırakmasına çok sevinip sevinç içinde defter kalem almaya giderken karşısına bir kurnaz kedi ile kurnaz tilki Pinokyo nun yolunu kesmişler.

 Nereye gittiğini sorunca oda defter kalem almaya gittiğini söylemiş. Kurnaz kedi ve tilki durur mu! Paranla daha güzel şeyler alabilirsin demişler. Pinokyo neler alabileceğini sorunca  ballandıra ballandıra ‘ Öyle güzel şekerler var ki kiraz kokuyorlar. Öyle güzel çikolatalar var ki yemeye doyamayacaksın ‘ demişler.’ Sen bu güne kadar hiç böyle şeker yememişsindir’. ‘ Ben o çikolatayı çok severim. Kim yese vazgeçemez. Sen hiç yemedin mi! ‘ . ‘‘Biz  şimdi gidip yiyeceğiz. Sende gelsene ‘ demişler.

 Pinokyo durur mu ‘ Bende sizinle geleceğim deyince. Kurnaz tilkiyle kedi ‘ O zaman paranı şurada derin bir çukur kazıp içine sakla da kaybolmasın demişler. Pinokyo da hemen dediklerini yapıp derin bir çukur kazmış. Kurnaz tilki ve kedi Pinokyo yu kazdığı çukura atıp parasını alıp ‘ seni saf tahta çocuk. Şimdi bu paralarla neler yapacağız’ deyip gülüp gitmişler. 

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18